Flere seere blev midt under landskampen ramt af et nedbrud, og nu beklager TV 2 forløbet og forklarer, hvad der gik galt.
TV 2 Play blev torsdag aften ramt af driftsproblemer på et af de tidspunkter, hvor det ganske enkelt ikke må ske; mens Danmark spillede mod Portugal.
Problemerne begyndte allerede i pausen mellem de to halvlege og ramte seere, der havde forladt den direkte visning og forsøgte at åbne den igen.
Nedbruddet fortsatte et stykke ind i anden halvleg, hvilket selvsagt var til stor irritation for mange seere. Flere kunder reagerede med klar frustration over nedbruddet.
TV 2 har ikke ønsket at medvirke i et interview, men Kristian Waneck, der er chef for audience technology, har dog sendt et skriftligt svar til Ekstra Bladet.
Begyndte i pausen
Selskabet tog efter noget tid en nødløsning i brug med henblik på at kunne få de berørte seere tilbage på streamen.
“I går skete det, som ikke skal ske, når vi samler Danmark om en stor begivenhed, og det kan vi kun beklage. TV 2 Play blev ramt af tekniske problemer under landskampen mellem Danmark og Portugal,” lyder det fra Waneck ifølge Ekstra Bladet.
Efter aktiveringen kunne de berørte brugere igen følge udsendelsen på TV 2 Play, oplyser Waneck.
Han medgiver samtidig, at beslutningen om at aktivere nødløsningen burde være truffet tidligere, så de mange ramte seere hurtigere kunne være vendt tilbage til streamen.
Vil gennemgå forløbet
Ekstra Bladet skriver, at de bad TV 2 oplyse, om kunder, der mistede dele af opgøret, kan forvente kompensation. Kristian Waneck besvarede dog ikke spørgsmålet.
“Fejl kan ske, det kan vi ikke gardere os imod, men vi er ærgerlige over at nogle af vores kunder gik glip af en del af landskampen,” skriver han.
De oplyser samtidig, at hændelsen skal bruges til at gennemgå og styrke procedurerne fremadrettet, så tjenesten i fremtiden vil være bedre forberedt ved kommende udsendelser.