Forside Politik Mette Frederiksen siger nej til gratis kørsel over Storebælt: “Vi...

Mette Frederiksen siger nej til gratis kørsel over Storebælt: “Vi har andre prioriteter”

Mette Frederiksen
Alexandros Michailidis / Shutterstock.com

Håbet om gratis kørsel over Storebælt får nu en klar besked fra statsministeren.

Drømmen om at kunne krydse Storebælt uden at skulle have penge op af lommen ser ikke ud til at blive til virkelighed foreløbig.

Spørgsmålet om prisen på Storebæltsbroen fyldte ellers meget under valgkampen, hvor flere kandidater talte for enten lavere priser eller helt gratis passage.

Nu kommer statsminister Mette Frederiksen med en klar besked til de danskere, der havde håbet på en ændring.

Det er ikke noget, regeringen prioriterer lige nu.

Lukker døren for lavere pris

I et interview med TV 2 Fyn i forbindelse med Folketingets åbning bliver Mette Frederiksen spurgt direkte, om hun i sin tid som statsminister vil tage initiativ til at undersøge mulighederne for at sænke priserne.

Her afviser hun at give et sådant løfte.

“Nej, jeg kan ikke love, at vi kommer til at sætte taksten ned,” siger Mette Frederiksen.

Statsministeren peger på økonomien som en afgørende årsag.

En lavere pris på Storebæltsbroen vil koste penge, og regeringen har ifølge hende andre områder, der står højere på listen.

“Vi har andre prioriteter”

Debatten er særligt aktuel på Fyn, hvor ønsket om billigere passage over Storebælt fyldte markant under valgkampen.

I en Wilke-måling blandt 1.075 fynboer foretaget for TV 2 Fyn svarede 34 procent, at en nedsættelse eller fjernelse af taksten var vigtig for dem, når de skulle stemme.

Flere politikere har også tidligere talt for en ændring.

Det gælder blandt andre socialdemokraterne Trine Bramsen og Jeppe Bruus, der begge har ønsket en billigere eller på sigt gratis forbindelse.

Hos statsministeren står spørgsmålet dog langt nede på prioriteringslisten.

“Det er dyrt, og vi har mange andre prioriteter netop nu,” siger hun.

Anderledes melding end i valgkampen

Tilbage i marts var Mette Frederiksen mindre kategorisk, da hun under et besøg i Kerteminde blev spurgt til muligheden for en gratis Storebæltsbro.

Dengang sagde hun, at hun gerne så, at broen blev gratis på et tidspunkt, men understregede samtidig, at hun ikke ville love det.

Nu er beskeden, at regeringen ikke har planer om at tage spørgsmålet op foreløbig.

Mette Frederiksen afviser ikke, at diskussionen kan vende tilbage på et senere tidspunkt.

Men så længe andre områder prioriteres højere, er der altså ikke udsigt til hverken gratis kørsel eller et løfte om lavere takster over Storebælt.

Ads by MGDK