Forside Nyheder Politiet indrømmer stor brøler: Nu trækker de bøderne tilbage

Politiet indrømmer stor brøler: Nu trækker de bøderne tilbage

Politi
Roland Magnusson/Shutterstock

Østjyllands Politi erkender fejlen og meddeler, at både bøder og sigtelser bliver trukket tilbage.

Når politiet udsteder en bøde, forventer de fleste, at der er styr på reglerne, og at straffen bliver givet på et lovligt grundlag.

Men selv hos ordensmagten kan der ske fejl, og nogle gange kan det få økonomiske konsekvenser for helt almindelige borgere.

Det er netop, hvad der er sket i Østjylland, hvor flere forældre har modtaget bøder, som de slet ikke skulle have haft.

Nu erkender Østjyllands Politi fejlen og meddeler, at både bøder og sigtelser bliver trukket tilbage.

Det oplyser politikredsen i en pressemeddelelse.

19 sager ramt af fejlen

Sagen handler om børn under 15 år, der er blevet taget i at køre ulovligt på el-løbehjul.

Ifølge reglerne må børn i den aldersgruppe ikke færdes på el-løbehjul i trafikken uden at være ledsaget af en voksen.

Men selvom børnene har overtrådt reglerne, betyder det ikke, at deres forældre automatisk kan straffes.

Der findes nemlig ikke lovhjemmel til at udstede en bøde til forældrene for netop denne overtrædelse.

Alligevel har Østjyllands Politi gjort præcis det i flere tilfælde.

Efter en gennemgang af sagerne har politikredsen fundet i alt 19 fejlagtige sigtelser, hvoraf 12 har ført til bøder.

Samtlige sigtelser og bøder bliver nu annulleret, og de borgere, der allerede har betalt, får deres penge tilbage.

De berørte borgere vil blive kontaktet af politiet inden for de kommende dage.

Vicepolitiinspektør Thomas Schouby beklager fejlen.

“Det er en fejl, vi er rigtig trætte af, for vi skal selvfølgelig ikke dele bøder ud uden det rette grundlag,” siger han.

Politiet har efterfølgende gennemgået sine interne procedurer for at undgå lignende fejl i fremtiden.

Politiet fortsætter kontrollerne

Selvom politiet nu trækker en række bøder tilbage, betyder det ikke, at indsatsen mod ulovlige el-løbehjul bliver mindre.

Tværtimod understreger Østjyllands Politi, at området fortsat vil have stor opmærksomhed.

Politikredsen oplever nemlig gentagne gange, at børn og unge kører på el-løbehjul, der kan køre langt hurtigere end tilladt.

Samtidig ser politiet mange tilfælde, hvor de unge kører uden hjelm eller på anden måde udsætter sig selv og andre for fare.

Ifølge Thomas Schouby udgør de fejlagtige bøder kun en meget lille del af de mange bøder, politiet har udstedt på området.

Derfor fortsætter kontrollerne som hidtil.

Politiet opfordrer samtidig forældre til at være opmærksomme på, om deres børn overholder reglerne, når de færdes på el-løbehjul.

Ads by MGDK