Forside Underholdning Jim Lyngvild sætter ord på svær periode: “Så blev jeg...

Jim Lyngvild sætter ord på svær periode: “Så blev jeg voldelig”

Jim Lyngvild sætter ord på svær periode: “Så blev jeg voldelig”
Peter Hauerbach/Ritzau Scanpix

Jim Lyngvild åbner op om sin svære skoletid.

Mange husker tilbage på deres skoletid med et smil, men for nogle var det en periode fyldt med udfordringer.

Det gælder blandt andre den kendte designer og mediepersonlighed Jim Lyngvild, som nu åbner op om sin egen barske skolegang.

Hans oplevelser har sat dybe spor, og de har motiveret ham til at skabe et helt særligt projekt, som skal hjælpe børn, der ikke trives i det traditionelle skolesystem.

Disse personlige erfaringer deler han i TV 2-programmet ‘Højskolen’, hvor fokus er på debatten om den danske folkeskole.

En svær start

Jim Lyngvild fortæller, at han skiftede skole hele ti gange, inden han afsluttede 10. klasse.

Han blev ofte opfattet som et problembarn, og hans frustrationer kom til udtryk gennem voldsom adfærd.

Han forklarer dog, at der lå en anden årsag bag hans reaktioner.

Han ønskede ikke at skabe problemer, men savnede derimod voksne, som forsøgte at forstå, hvorfor han havde det så svært.

Jim Lyngvild følte sig presset og manglede den forståelse, han havde brug for.

“Så blev jeg voldelig, og jeg kastede med borde og stole, men det var jo ikke, fordi jeg havde lyst til at kaste med borde og stole. Det, jeg havde allermest lyst til, var jo, at nogen tog mig i hænderne og sagde: ”Jim, hvad sker der med dig lige nu?” Men det var der jo ikke. Så jeg kender fuldstændig systemet i, hvordan det føles at være presset på alle mulige parametre,” fortæller Jim Lyngvild i “Højskolen” ifølge BILLED-BLADET.

Et nyt læringsmiljø

De svære oplevelser har givet Jim Lyngvild et stærkt ønske om at gøre en forskel for børn med lignende udfordringer.

Derfor startede han i 2024 projektet DrakonHeart, som er et anderledes læringsmiljø for børn, der ikke trives i det traditionelle skolesystem.

DrakonHeart, som holder til på Sostrup Slot ved Grenaa, har fokus på at skabe plads til forskelligheder.

Her ser man på barnet som et helt menneske i stedet for at lade diagnoser være det centrale, og leg og fantasi spiller en vigtig rolle i læringen.

Jim Lyngvild har fået titlen ‘Head Master of Magic’, hvilket understreger den fantasifulde tilgang.

Han og hans mand, Morten, har også en base på slottet, når han arbejder med projektet.

Sostrup Slot er ejet af Thomas Kirk Kristiansen, som er en del af familien bag LEGO.

Jim Lyngvilds arbejde med DrakonHeart er tæt forbundet med hans egen barndom, fordi han ønsker at give andre børn de muligheder, han selv savnede.

Ads by MGDK