Forside Indland Fra i dag gælder nye regler for affaldssortering: Nu skal...

Fra i dag gælder nye regler for affaldssortering: Nu skal dette sorteres særskilt

affaldssortering 1
Foto: Troels Heien / Københavns Kommune

Fra i dag bliver affaldssorteringen udvidet, og det kan få betydning for mange borgere.

Hvert år bliver 50 millioner bleer smidt ud til forbrænding i Københavns Kommune.

Fra i dag vil Københavns Kommune derfor begynde at indsamle bleaffald til genanvendelse.

Indsatsen indledes dér, hvor der er store mængder bleaffald.

Det vil sige i etageejendomme med minimum seks børn i alderen 0-4 år samt kommunale daginstitutioner, hvor der nu sættes beholdere op til sortering af bleaffald.

Sådan skriver Københavns kommune i en pressemeddelelse.

Fra næste år vil der også blive indsamlet bleaffald fra kommunale plejehjem og ældreboliger.

Københavns Kommune forventer, at man vil kunne indsamle 5.000 ton bleaffald, når ordningen er fuldt implementeret i 2029.

Line Barfod, klima-, miljø- og teknikborgmester i Københavns Kommune, er glad for, at indsamlingen til genanvendelse af bleer nu starter i København:

”Der er en stor klimamæssig gevinst ved at genanvende bleerne i stedet for at brænde dem af. Vi har mange småbørn i København, så potentialet er stort. Det er positivt, at vi med politiske ambitioner på det her område, har fået branchen til at se et potentiale og dermed bygge et anlæg til genanvendelse, som man bl.a. har haft i Holland i mange år. Mere genanvendelse er en del af den grønne omstilling, og her kan vi virkelig rykke nogle ton,” siger hun. 


Udrulles i hele byen

Ordningen udrulles i de gårde, hvor der er store mængder bleaffald.

Det betyder, at affaldsbeholdere sættes op ved etageejendomme med minimum seks børn i alderen 0-4 år. 

Næste år sættes der derudover også beholdere op til sortering af bleaffald ved Københavns Kommunes plejehjem, ældreboliger og andre kommunale institutioner.

Ordningen tilbydes derudover som en frivillig tilmeldeordning for villaer.

Når børnefamilierne sorterer bleaffaldet skal de huske, at der skal være knude på posen. Man kan læse mere om sorteringen her: affald.kk.dk/bleer

På Frederiksberg skal kommunale institutioner sortere bleer

Frederiksberg Kommune er med i etableringen af behandlingsanlægget til bleaffald.

Den nye ordning for sortering af bleer på Frederiksberg omfatter bleaffald fra kommunens institutioner.

Frederiksberg Kommune forventer at kunne levere 250 tons bleaffald årligt til genanvendelse.

Behandlingsanlæg bygget i Hvidovre 

Det er miljøvirksomheden Verdis, som har bygget behandlingsanlægget til bleaffald, der skal genanvende affaldet. Stefan Olin, administrerende direktør i Verdis glæder sig til at komme i gang:

“Det stærke ved den her løsning er, at en stor affaldsstrøm, som hidtil er blevet brændt, nu kan blive til nye ressourcer. Det er grøn omstilling i praksis,” siger han.

Tidsplan:

  • Fra 19. oktober 2026: Affaldsbeholderne til bleaffald sættes op ved de etageboliger med minimum seks børn i alderen 0-4 år
  • Fra 19. oktober 2026: Der stilles beholdere op til bleaffald ved børneinstitutionerne i Københavns Kommune.
  • Fra februar 2027: Behandlingsanlæg til bleaffald går i drift.
  • Fra februar 2027: Villaer med børn under fire år får mulighed for at tilmelde sig ordningen og få en beholder til bleaffald.
  • Fra februar 2027 og året ud: Københavns Kommunes plejehjem får beholdere til bleaffald.

Hvad kan genanvendes fra bleaffaldet?

  • Plast, cellulose, superabsorberende polymerer, væske og afføring kan genanvendes fra bleaffaldet.
  • Plasten kan genanvendes til mange forskellige typer produkter, fx interiør i biler.
  • Cellulose fra bleerne og indholdet i bleerne bliver en del af en biofiber, som sendes til bioforgasning og ender som biogas, strøm og fjernvarme. 
  • De superabsorberende polymerer genanvendes til et bindemiddel, der kan bruges i byggeindustrien.
Ads by MGDK