Forside Indland Gik amok med økse i trafikken: Nu er han dømt

Gik amok med økse i trafikken: Nu er han dømt

Gik amok med økse i trafikken: Nu er han dømt
Foto: Google Maps

En mand som sidste gik amok med økse har i dag fået sin dom ved Retten i Horsens.

Lige nu læser andre

En 47-årig mand er fredag ved Retten i Horsens blevet dømt til anbringelse på en psykiatrisk afdeling på ubestemt tid. Det skyldes at manden i august måned sidste år forsøgte at dræbe en anden trafikant på Skanderborgvej i Ry ved Silkeborg.

Manden er ved Retten i Horsens blevet fundet skyldig i forsøg på manddrab samt våbenbesiddelse, fortæller anklager, Anja Langeland Jensen, til Ritzau.

Sagen startede med et færdselsuheld, hvor den 47-årige mand kørte ind i en anden bil, hvor en 54-årig mand fra Skanderborg sad bag rattet.

Efter påkørslen rettede den 54-årige henvendelse til københavneren, men hans henvendelse blev besvaret med vold fra den 47-årige.

Han havde nemlig en økse i bilen, som han flere gange kastede efter den 54-årige mand, der blev ramt på både kroppen samt i hovedet.

Han fik flere afværgelæsioner og et knoglebrud i den ene arm. En senere mentalundersøgelse har så vist, at den 47-årige gerningsmand var utilregnelig i gerningsøjeblikket på grund af sit psykiske helbred.

Det er derfor, at manden i stedet for fængselsstraf er blevet dømt til psykiatrisk behandling på en retspsykiatrisk afdeling.

Retten bestemte desuden, at den 47-åriges bil skal konfiskeres – det vil sige, at ejerskabet overtages af staten.

Det samme skal øksen. Manden er derudover blevet frakendt retten til at føre bil i et år.

Læs også

Ads by MGDK