Marc Carter var desperat. Desperat efter at finde en ny drikkekop til sin 13-årige autiske søn.
Lige nu læser andre
13-årige Ben har haft den samme drikkekop, siden han var 2 år. Og alle, der kender til autisme, ved, at det kan være meget vigtigt for dem, der har det, at holde fast i gamle vaner og rutiner.
Ben nægtede at drikke fra noget andet. Han ville bare drikke af sin blålilla kop, som nu var væk.
Marc Carter gik på Twitter for at få hjælp. Der skrev han:
Læs også
“Ben er en 13-årig dreng med autisme, han taler ikke og har meget begrænset forståelse. Siden han var 2 år, har han kun drukket af et lillablå Tommee Tippee krus med to hanke.”
“Ben har ikke drukket i skolen siden han var 7 år gammel, han drikker ikke andre steder end derhjemme, så vi kan ikke tage nogen steder. Folk siger, at han vel drikker, når han er tørstig, men to ambulancer, der tilsøgte en dreng med alvorlig dehydrering, siger noget andet.”
“Disse kopper produceres ikke længere. Vi har prøvet de nye modeller, men Ben kaster dem efter os. Måske har du en bagerst i dit køkkenskab? Den kan bruges, det gør ikke noget at den er gammel.”
På én dag, blev tweetet delt 14.000 gange af mennesker, over hele verdenen. Mange indsendte billeder af lignende kopper, men for at Ben ville drikke af kroppen, skulle den være identisk.
“Denne kop er faktisk det, der holder ham i live,” forklarer faren til BBC.
Marcs tweet nåede også frem til producenten. Det eneeste problem var, at denne kop ikke var blevet produceret i flere år.
Men producenten gjorde det fantastiske. Tommee Tippee producerede 500 nye kopper, kun for Ben’s skyld. Så han kan få den væske han har brug for. Det skriver Sosialnytt.
Producenten havde lavet dette billede med kopperne, hvor de har skrevet ‘Ben’ som er navnet på den 13-årige autistiske dreng.
