Forside Indland To biler kørte sammen i Nordsjælland: Så gjorde politiet dette...

To biler kørte sammen i Nordsjælland: Så gjorde politiet dette chokerende fund

To biler kørte sammen i Nordsjælland: Så gjorde politiet dette chokerende fund
Foto: Shutterstock

Hvad politiet fandt, var der ingen, der havde forestillet sig.

Lige nu læser andre

Et ellers helt ‘normalt’ færdselsuheld på Kongevejen i Espergærde onsdag morgen tog noget af en uventet skifte, da politiet gjorde et chokerende fund i en af de to implicerede biler.

Her fandt de nemlig en pistol. Og ikke nok med det, for pistolen var ladt, og dermed var den klar til at skyde.

I kølvandet på det chokerende fund besluttede politiet sig for, at anholde manden, der kørte bilen, hvor pistolen blev fundet.

Sådan lyder det fra Nordsjællands Politi.

Læs også

Til retsmøde i Helsingør har den unge mand, der er et sted 20 og 30 år, nægtet sig skyldig i den gældende sigtelse, der lyder på ‘at have besiddet et skydevåben under særligt skærpende omstændigheder’.

På trods af at den unge mand nægtede sig skyldig i sigtelsen, så sluttede retsmødet alligevel med, at dommeren fik den unge mand varetægtsfængslet i 14 dage. Det fortæller anklagerfuldmægtig Christian Bruhn-Andersen.

I henhold til færdselsuheldet har politiet yderligere oplyst, at den anden bilist, der deltog i færdselsuheldet, efterfølgende blev kørt til kontrol på sygehuset.

 

Læs også

Ads by MGDK