En 62-årig mand har haft et særdeles begivenhedsrigt døgn de seneste 24 timer.
Lige nu læser andre
De fleste kan nok huske den dag, deres barn blev født.
Det er en stor dag for alle forældre, og den bliver ikke mindre mindeværdig af, at man har en sjov historie at koble på, og det må en 62-årig mand fra Brøndby siges at have.
Natten til søndag overværede han nemlig ikke blot sit barns fødsel, han var også skyld i, at al togtrafik omkring Græsted blev stoppet i cirka én time.
Det skriver flere danske medier.
Den 62-årige mand havde natten til søndag været i Herlev, fordi hans kone skulle føde.
Det var umiddelbart forløbet fint, men problemerne opstod, da manden søndag morgen skulle køre hjem til Brøndby.
Klokken 06:28 fik Nordsjællands Politi nemlig en anmeldelse om, at der holdte en bil på togskinnerne omkring Græsted, og det viste sig, at det var en nybagte far, som sad fast.
Han skulle køre hjem til Brøndby, men var kommet til at dreje forkert og var derfor endt midt på togskinnerne ved Græsted.
Her var hans bil havnet med et hjul på begge sider af skinnerne, og han sad derfor fast.
Den uheldige situation resulterede i, at togdriften måtte indstilles i cirka én time, mens Falck fik bilen væk fra skinnerne.
Den nybagte far fik desuden en bøde for manglende agtpågivenhed i trafikken, og han var ikke den eneste, som skabte problemer for togtrafikken i weekenden.
En beruset bilist parkerede nemlig ifølge Presse-fotos.dk sin bil på jernbaneoverskæringen ‘Quellental’ ved Neumünster-Flensburg i Tyskland sent lørdag aften, hvorefter vedkommende flygtede fra stedet til fods.

Den 50-årige polske bilist blev anholdt kort efter.