Efter sidste fadæse, tager dronningen nu afstand.
Lige nu læser andre
Mandag var der både kongelig glans og uventet summen i luften, da kong Frederik og dronning Mary indledte årets sensommertogt i Sæby.
Mens de hilste på de mange fremmødte borgere i den gamle bydel, fik dronningen nemlig igen nærkontakt med en hveps – og for en kort stund var fokus rettet mere mod insektet end på de royale smil.
For under en måned siden blev Mary stukket af en hveps ved Gråsten Slot under en officiel velkomst. Oplevelsen endte med en hurtig tilsyn på et nærliggende hotel og billeder, der gik verden rundt. Derfor vakte det opsigt, da historien mandag formiddag næsten gentog sig i Nordjylland.
Midt i håndtrykkene og snakken med de fremmødte begyndte dronningen febrilsk at vifte med hænderne for at holde den stædige hveps på afstand.
“Jeg skal holde mig væk fra den der. Der skete noget dårligt sidste gang,” lød det tørt fra dronningen, som dermed hentydede til episoden i Gråsten, ifølge TV 2 Nord.
Læs også
I modsætning til sidst slap Mary denne gang for stik, og besøget kunne fortsætte uden yderligere dramatik.