Der har været massiv udrykning tirsdag formiddag på en lokal skole.
Lige nu læser andre
Udrykningskøretøjer er tirsdag formiddag samlet ved en skole i Jelling, hvor en melding om brand satte gang i en større indsats.
Flere brandfolk blev set arbejde direkte på taget af hallen.
Det skriver Presse-fotos.dk, der var til stede på adressen.
Ifølge Sydøstjyllands Politi opstod situationen i forbindelse med arbejde på hallens tag, hvor der blev lagt tagpap. Under arbejdet opstod der tegn på brand, hvilket førte til alarmen.
Bredagerhallen, som ligger i tilknytning til Bredagerskolen, blev hurtigt omdrejningspunkt for indsatsen.
Læs også
Politiet modtog anmeldelsen klokken 08.47, hvorefter flere enheder blev sendt til stedet.
Evakuering af skole
Alle elever og ansatte blev sendt væk fra området som en sikkerhedsforanstaltning.
“Skolens medarbejdere og elever er evakueret, og myndighederne melder, at situationen er under kontrol,” oplyser politiet.
Billeder fra stedet viser blandt andet tre brandkøretøjer samt personale, der bevæger sig rundt på tagkonstruktionen for at få overblik og håndtere situationen.
Person kørt til hospitalet
En person er efterfølgende blevet bragt til hospitalet til undersøgelse. Der er tale om en person, som arbejdede på taget og fik skader i forbindelse med slukningsarbejdet.
Læs også
Indsatsleder fra politiet ankom også til stedet i løbet af formiddagen for at koordinere arbejdet.
Myndighederne har siden meldt, at hændelsen er under kontrol.