Er du enig med kritikken? Formand frustreret over kongehusets beslutninger

Nicolai H

50 uger siden

|

22/05/2024
Indland
Foto. Shutterstock
Foto. Shutterstock
Det skal være tilgængeligt for offentligheden, mener formanden for Transparency International Danmark.

LIGE NU LÆSER ANDRE OGSÅ

Når de danske kongelige rejser på private ferier, holdes detaljer om deres brug af statens ressourcer skjult for offentligheden.

Men ifølge Transparency International Danmark er det på tide at bringe mere åbenhed ind i billedet, især når det drejer sig om brugen af ambassadernes biler og chauffører.

Ekstra Bladet kunne for nylig afsløre, at medlemmer af kongehuset benytter sig af danske ambassaders ressourcer under private rejser, hvilket betales af skatteyderne. Transparency International Danmark reagerer nu på disse oplysninger og kræver større gennemsigtighed.

"Hvis de kongelige har muligheden for at bruge ambassadernes ressourcer, så skal det også være offentligt tilgængeligt, hvor mange gange de eksempelvis bruger ambassadernes biler. Man må jo politisk stå på mål for, hvad det koster at have et kongehus. Der kan helt sikkert være nogle sikkerhedsmæssige årsager til, at man ikke kan oplyse alle detaljer, men så vidt muligt skal det altså være tilgængeligt for offentligheden, og så må man finde en formel," siger Jesper Olsen, formand for Transparency International Danmark.

Olsen kritiserer den nuværende lukkethed omkring kongehusets udgifter og advarer om, at det kan skabe mystik og mistillid blandt borgerne.

"Det er jo nu engang sådan, at vores grundlov er indrettet sådan, at vi har et kongehus og ved, at man ikke fortæller, hvad det koster, så er man med til at skabe mystik. Man bør tone rent flag. Det andet er et misforstået hensyn og at gøre kongehuset en bjørnetjeneste," tilføjer han.

Udenrigsministeriet har bekræftet over for Ekstra Bladet, at det er almindelig praksis, at danske ambassader stiller ressourcer til rådighed for kongehuset uden omkostninger for de kongelige selv, når de er på private ferier. Det betyder, at omkostninger som løn til chauffør og bilens vedligeholdelse dækkes af statskassen.

Hvor ofte medlemmer af kongehuset benytter sig af disse faciliteter, er dog uklart.

Transparency International Danmarks opfordring til større åbenhed kan føre til en debat om balancen mellem sikkerhed og gennemsigtighed i forhold til de kongeliges udgifter og brug af statens ressourcer. For mange danskere vil det være en vigtig diskussion om, hvordan offentlige midler bruges, og hvilken grad af indsigt borgerne skal have i kongehusets private aktiviteter.

Ads by MGDK