Forside Indland Hundredvis af danske boligejere i fare i disse dage: Kan...

Hundredvis af danske boligejere i fare i disse dage: Kan løbe op i vanvittige beløb

House, home, loan, interest, money, boliglån, rente, huspris
Shutterstock

En stor håndfuld borgere bør være særligt opmærksomme.

Lige nu læser andre

Stigende temperaturer har sat gang i afsmeltningen flere steder i landet. For sommerhusejere ved Bjerge Sydstrand i Jammerland Bugt vækker udviklingen bekymring, fordi store mængder smeltevand er på vej gennem det sjællandske afvandingssystem.

Omkring 250 sommerhuse ligger i risikozonen, hvis vandet ikke kan ledes væk i tide, oplyser TV 2 Øst.

Smeltevand på vej mod kysten

Ifølge grundejerforeningen i området er situationen allerede anspændt. Vandstanden i området presser systemet, og mere vand er på vej fra Midtsjælland.

“Vandet står allerede højere end havet. Når smeltevandet fra Midtsjælland når herud om tre til fem dage, så kommer det samlet og kraftigt. Hvis udløbene stadig er lukkede, så har vi et problem,” siger Flemming Rønholt Hansen, næstformand for grundejerforeningen Bjerge Sydstrand Sommerhusejere.

Smeltevandet løber fra de indre dele af Sjælland mod Tissø og videre gennem Halleby Å, før det når kysten. Inden udløbet i havet passerer vandet den lavvandede brakvandssø Flasken.

Læs også

Tilsanding skaber flaskehals

Flasken er ifølge lokale vurderinger stærkt tilsandet, hvilket begrænser gennemstrømningen. Sukkerkanalen fungerer normalt som aflastning, men også her har tilsanding reduceret kapaciteten.

Begrænset afledning øger risikoen for, at vandet stuver op bag systemet og presser mod de lavtliggende sommerhusområder.

Kommunen har oplyst, at sagen behandles som hastesag. Myndighederne skal nu vurdere, hvilke tiltag der kan iværksættes for at sikre afløb og mindske risikoen for oversvømmelser i området.

Ads by MGDK