København Zoo klapper i hænderne.
Lige nu læser andre
Den er lille, lever kun i mørke og er ukendt for de fleste.
Alligevel bærer Simandoa-hulekakerlakken på et vigtigt budskab.
Nemlig hvad der sker, når menneskelige aktiviteter truer naturens mest sårbare hjørner – og hvordan vi nogle gange stadig kan gøre en forskel, selv når det ser ud til at være for sent.
Simandoa-hulekakerlakken er en af verdens mest sjældne kakerlakker.
Den er sandsynligvis helt uddød i naturen, men lever nu videre bag kulisserne i ZOO, hvor den siden d. 28. januar 2025 har formeret sig med stor succes.
Læs også
Det skriver København Zoo i en pressemeddelelse.
Bliver kaldt for et mirakel
At det overhovedet kunne lade sig gøre, er lidt af et mirakel. Arten blev først opdaget omkring år 2000 dybt inde i en enkelt hule i Guinea i Vestafrika.
Kort efter blev området ødelagt af bauxit minedrift, og siden da er kakerlakken ikke set i naturen.
I dag overlever den formentlig kun i få avlsbestande i zoologiske haver og private dyrehold– herunder Zoologisk Have København.
“Noget af det der gør hulelevende dyr som Simandoa-hulekakerlakkerne specielt sårbare er, at de lever i ekstremt isolerede økosystemer, hvor selv en enkelt forstyrrelse – som minedrift – kan betyde, at en hel art forsvinder. Og ofte sker det, før vi overhovedet har lært arten at kende,” fortæller Simon Bruslund, der er chef for global udvikling i ZOO og fortsætter:
Læs også
“Kakerlakker har desværre et ry for at være ulækre og uønskede. Men Simandoa-hulekakerlakken bryder med alle fordomme. Med sit blanke sorte hoved, røde ben og stribede underkrop er den overraskende flot – og en påmindelse om, at også de små og oversete dyr har både skønhed og betydning.”
Foreløbig holder kakerlakkerne sig bag kulisserne i ZOOs avlscenter på Frederiksberg, mens bestanden vokser sig stærk.
Først når der er tilstrækkeligt individer i bestanden, vil gæsterne få mulighed for at opleve dem i Haven.