På denne vej sigter politiet et hav af bilister: Uddelte 69 bøder på under én time

Mathias Madsen

120 uger siden

|

11/01/2023
Indland
Foto: Martin Sylvest/Ritzau Scanpix
Foto: Martin Sylvest/Ritzau Scanpix
Man skal tilsyneladende være særligt opmærksom, hvis man kører ved Vesterbro Ny Skole.

LIGE NU LÆSER ANDRE OGSÅ

Det er ikke ualmindeligt, at politiet holder øje med bilisters adfærd i nærheden af skoler. 

Her færdes nemlig mange nye trafikanter, som måske har fået lov til at cykle eller gå i skole alene for første gang og derfor ikke kender færdselsreglerne til punkt og prikke.

Det er dog langt fra normalt, at politiet uddeler hele 69 bøder for samme lovovertrædelse på mindre end én time det samme sted. 

Men det var netop, hvad Københavns Politi gjorde i går, tirsdag. 

"Vi var i morges til stede ved Vesterbro Ny Skole, hvor vi uddelte en række bøder. På under en time sigtede vi 69 bilister for at trodse 'indkørsel forbudt'-skilte [...]," står der således i et opslag, som politikredsen har delt på Twitter, og utroligt nok røg endnu flere bilister i "fælden" i dag.

Selvom man skulle tro, at de mange sigtelser havde sendt et klart budskab, så er det nemlig tilsyneladende ikke tilfældet. 

I et nyt opslag på Twitter kan man således i dag læse: "Ligesom i går var vi forbi Vesterbro Ny Skole her til morgen. Her fik 104 personer en bøde for at trodse 'indkørsel forbudt'-skilte. [...]."

I alt 173 bilister er altså blevet sigtet for at trodse 'indkørsel forbudt'-skilte ved Vesterbro Ny Skole på kun to dage, og det antal er faktisk så højt, at politiet har sat sig for at undersøge, om skiltningen på stedet er tydelig nok. 

Og det er den.

Sådan ser en 'indkørsel forbudt'-tavle ud / Foto: Retsinformation.dk

Sådan lyder det i hvert fald i en ny udmelding fra politikredsen, hvori der står: "Skiltningen ved skolen er i orden, men pga. det høje antal overtrædelser er vi i dialog med vejmyndighederne for at undersøge, om der kan gøres mere for at gøre reglerne endnu tydeligere."

 

 

At trodse et 'indkørsel forbudt'-skilt er et brud på Færdselslovens §4 og koster som udgangspunkt 1.500 kroner i bøde, hvis man er kørende i en almindelig personbil eller lignende.

 

 

 

 

 

 

Ads by MGDK