Det danske sommervejr har været en blandet landhandel, hvor det ustadige vejr har skiftet lidt med sommerlige tendenser.
Den seneste periode også budt på lidt af hvert, mens weekenden blev en lidt køligere omgang.
Men danskerne har mandag taget hul på en uge, hvor sommervarmen igen er på vej tilbage til Danmark.
Mens mandagen tegner til at blive ugens mest stabile og solrige dag, med temperaturer mellem 20 og 24 grader, er det allerede tirsdag, at vejrforholdene begynder at skifte karakter.
En varm og fugtig luftmasse er på vej mod landet, og det betyder ikke kun stigende temperaturer, men også en øget risiko for byger og torden.
Tirsdag kan temperaturen nå op på 26-27 grader i den sydvestlige del af landet.
Men det er med at nyde det så længe det varer, for med varmen følger også en tung luftfugtighed, som kan gøre dagen trykkende.
Det skriver TV 2.
Ifølge prognoserne kan kraftige lokale byger opstå, især mod vest, hvor de kan ledsages af både skybrud og hagl.
Onsdag ser ud til at blive ugens varmeste dag med temperaturer, der kan nå op mellem 26 og 28 grader, særligt i den sydlige og østlige del af landet.
Men samtidig med, at varmen topper, gør risikoen for tordenbyger det samme igen.
I løbet af dagen og aftenen forventes kraftige byger med torden at trække ind over landet fra nord og senere ramme den østlige del, og det kan medføre både skybrud og kraftige vindstød.
Mod slutningen af ugen fortsætter det ustadige vejr, og både torsdag og fredag ser ud til at blive præget af regn og byger.
Inden ugen er omme, kan der falde op mod 50 millimeter regn, særligt i den vestlige del af landet, hvor de sommerlige tendenser bliver ledsaget af en god portion uforudsigeligt vejr.