Kan det lade sig gøre? Mathias Gidsel har sat sig et stort men svært mål

Nicolai H

1 dag siden

|

04/06/2025
Kendte
Foto: MGDK
Målmaskinen kan muligvis nå et stort mål - men det bliver langt fra nemt.

LIGE NU LÆSER ANDRE OGSÅ

Når verdens stærkeste håndboldliga lukker og slukker for sæsonen søndag, venter en duel i duelens tegn.

For mens guld, europæiske billetter og nedrykningsskæbner stjæler overskrifter, kigger mange med ét særligt øje på toppen af topscorerlisten. Her balancerer en sort sokkel med en håndboldfigur på toppen – trofæet til Bundesligaens mest scorende spiller – og det kan ende i hænderne på enten Marko Grgic eller Danmarks egen Mathias Gidsel.

Inden de sidste to runder har Grgic fra ThSV Eisenach brændt nettet af med svimlende 280 mål. Det sætter ham i front til den prestigefyldte hæder, som sidste år blev tildelt hans nuværende holdkammerat Manuel Zehnder.

Med bare 20 mål til det runde 300-tal står Grgic på tærsklen til noget helt særligt. Kun to gange tidligere har spillere Grgic i Bundesligaens historie – Lars Christiansen med 289 kasser tilbage i 2003, og Savas Karipidis, der nåede 282 mål i 2009.

Det kræver dog mere end bare en skarp hånd og hurtige fødder, hvis Mathias Gidsel skal snuppe trofæet fra Grgic. Med 244 mål inden de sidste kampe skal Füchse Berlins danske stjerne finde 36 scoringer frem – på to kampe – hvis han vil vippe rivalen af pinden. Det kræver noget nær håndboldens svar på et hattrick af hattricks.

“Den bedste målscorer bliver hædret på sidste spilledag, enten i Mannheim, men sandsynligvis i Kiel,” forklarer Bundesliga-direktør Frank Bohmann til handball-world.

Der bliver ikke plads til slinger i valsen, når de to målkonger løber på banen. Grgic og Eisenach tager kampen op mod traditionsklubben THW Kiel, mens Gidsel og Berlin skal forsøge at stække Rhein-Neckar Löwen. Og imens kigger en lille håndboldfigur fra en sort sokkel tålmodigt på og venter på sin nye ejer.

Ads by MGDK