Linse Kessler blander sig i grim debat: I kan lige vove på det!

Nicolai H

13 timer siden

|

30/04/2025
Kendte
Foto: Presse-fotos.dk
Foto: Presse-fotos.dk
Bryggens største realitystjerne smider sin hat i ringen.

LIGE NU LÆSER ANDRE OGSÅ

Realityprofilen og tidligere TV-personlighed Linse Kessler blander sig nu i den ophedede debat om dyreaktivisters protester mod den københavnske forretning Slagterens Smørrebrød & Delikatesse på Amager.

Butikken har i over et år været mål for tilbagevendende aktioner fra veganeraktivister, som blandt andet har råbt slagterpersonalet an og filmet kunder foran butikken. Det har nu fået Linse Kessler til at tage bladet fra munden.

“Det hjælper bare ikke at stå og råbe 'morder' efter folk. Man vinder ingen hjerter med vrede og skældud. Jeg synes, det er synd for slagteren,” udtaler hun til B.T.

Selvom Linse Kessler selv har undgået kød i over et årti, tager hun klart afstand fra de metoder, aktivisterne benytter. Hun mener, at kampen for en grønnere livsstil ikke vinder på konfrontation, men på tålmodighed og forståelse. Ifølge Kessler sker ændringer i folks spisevaner ikke over natten, og hun peger på, at ekstremisme skubber flere væk, end det tiltrækker.

Slagterforretningen, som er ejet af Rune og Sandy, har ifølge Linse forsøgt at imødekomme nutidens krav og præferencer. Blandt andet sælger de ikke kød fra konventionelt landbrug, og menukortet rummer også veganske alternativer som avocadomadder og hjemmelavede ristede løg.

Forbindelsen til slagteren går gennem Kesslers datter, Geggo, der er veninder med en af indehaverne. Det tætte bånd har styrket Linses opbakning til butikken.

Afslutningsvis sender hun en markant besked til de aktivister, som måtte overveje lignende aktioner rettet mod hendes kommende butik.

“Jeg er ved at åbne en kiosk på Bryggen. Hvis nogle af jer kommer og ødelægger den, går jeg fuldstændig amok. Rune og Sandy er meget mere venlige, end jeg ville være,” lyder advarslen.

Slagterens Smørrebrød & Delikatesse har indtil videre ikke ønsket at kommentere på sagen.

Ads by MGDK