Forside Kendte Sagen er ikke afsluttet: Tilbage på anklagebænken

Sagen er ikke afsluttet: Tilbage på anklagebænken

Sisse Sejr-Nørgaard, Esben Bjerre
Michael Stub/Stub Michael/Ritzau Scanpix

Sagen bliver rykket fra Byretten til Landsretten.

Lige nu læser andre

Tv- og radioværten Sisse Sejr skal igen møde i retten, når Østre Landsret fredag tager hul på ankesagen i den opsigtsvækkende sag om stalking og identitetstyveri.

Det skriver Se og Hør, der dækker sagen.

Statsadvokaten har valgt at anke straffen, efter at Københavns Byret tidligere på året idømte den 42-årige journalist 30 dages betinget fængsel. Hun blev dengang kendt skyldig i at have chikaneret og misbrugt en anden kvindes personlige oplysninger.

Ankemyndigheden mener, at straffen er for mild, da Højesteret tidligere har fastslået, at sager om stalking som udgangspunkt bør udløse ubetinget fængsel.

Sisse Sejr har offentligt udtalt, at anken har efterladt hende og hendes familie i uvished. “Det betyder, at alle parter nu kan se frem til nye måneder af uvished. Det er både overraskende og frustrerende, men sådan er det,” skrev hun på Instagram, efter sagen blev sendt videre til Landsretten.

Læs også

Ifølge dommen fra marts brugte Sisse Sejr en anden kvindes identitet i 81 tilfælde for at tilmelde hende til en lang række tjenester og firmaer. Kvinden, som er en del af madbloggerduoen To sultne piger og tidligere havde haft et forhold til Sejrs mand, tv-værten Esben Bjerre, blev i ugevis kontaktet af alt fra psykologer til skadedyrsbekæmpere.

Ironisk nok havde Sisse Sejr tidligere beskæftiget sig professionelt med netop emnet identitetstyveri. Hun var vært på DR-programmet Mit liv er stjålet og har tidligere holdt oplæg for politiet om, hvordan man forebygger digitale forbrydelser.

Den voldsomme chikane havde store personlige konsekvenser for offeret, som beskrev sin oplevelse på Instagram. “At blive chikaneret dagligt, systematisk og konstant, uden at vide hvor det kommer fra, hvornår det stopper eller om det begynder igen, skaber stress, angst, paranoia og en overvældende følelse af magtesløshed og kontroltab overfor de mange grænseoverskridende henvendelser, der bare bliver ved og ved og ved,” skrev hun.

Landsretten behandler sagen fredag formiddag i de nye retslokaler i Nordhavnen.

Ads by MGDK