Forside Nyheder Analyse afslører: I dette supermarked er økologiske fødevarer 26 procent...

Analyse afslører: I dette supermarked er økologiske fødevarer 26 procent billigere

Indkøbsvogn med varer i supermarked
Shutterstock

En ny prisundersøgelse kårer den billigste kæde, når det kommer til økologiske fødevarer, men konkurrenten er langt fra enig.

Hvis det primært er økologiske fødevarer, der havner i din indkøbskurv, så er det sandsynligvis billigst for dig at handle hos Lidl.

Det konkluderer prisovervågningstjenesten Madprisluppen i en ny undersøgelse, lyder det fra Ritzau.

Samlet koster 22 økologiske varer 26 procent mindre hos Lidl end hos Meny, der har de højeste priser. Hos Lidl lød den endelige regning på 355,20 kroner, mens den lød på 449,60 kroner hos Meny.

I en pressemeddelelse udtrykker Lidl Danmarks indkøbsdirektør, Peer Sandtner, glæde over at have sikret sig førstepladsen.

“Vi vil gøre det nemmere for danskerne at få plads til økologi i hverdagen, og her spiller prisen en vigtig rolle,” siger han.

Rema 1000 protesterer

Undersøgelsen omfatter desuden Rema 1000, Netto, 365discount, Føtex og SuperBrugsen. Rema 1000 kommer ind på andenpladsen, og var kun fem kroner dyrere end Lidl.

Til trods for dette, så er de dog ikke helt tilfredse med udfaldet. Kædens indkøbsdirektør, Jonas Schrøder, skriver nemlig til Ritzau, at Rema 1000 efter hans udregninger burde ligge øverst.

Han nævner blandt andet, at den økologiske minimælk fra Arla koster mindre end Gram Slots, som testen bruger, og som ellers kun kan købes hos kæden og direkte fra producenten.

Desuden mener han, at piskefløden burde være noteret til under 16,01 kroner.

Færre økovarer

Ifølge Lars Smidt, som har stået for at udføre testen, har han forsøgt at gøre sammenligningen fair ved primært at bruge varer, kæderne sælger under eget navn. Hvor der er gjort brug af mærkevarer, er det tydeligt angivet. Priserne til undersøgelsen blev indsamlet fra 9. til 12. oktober.

Lidl satte tidligere i år en regulær priskrig i gang, hvor de meldte ud, at en lang række af deres varer blev billigere under konceptet ‘Faste lave priser’. Allerede i januar var prisen sat ned på over 100 økologiske varer, herunder frugt og grøntsager.

Undersøgelsen omfatter bl.a. mælk, æg, grøntsager og tørvarer, men ikke kød, da det er svært at sammenligne på tværs. Madprisluppen konstaterer også, at udvalget af økovarer er mindre end i rekordåret for seks år siden, at priserne er steget, og at økologi sjældnere er på tilbud end øvrige varer.

Ads by MGDK