Forside Nyheder DMI deler trist nyt: Melder om hård vind og kuling

DMI deler trist nyt: Melder om hård vind og kuling

sky, dmi, vejrskifte,
Shutterstock

DMI deler trist nyt.

Lige nu læser andre

Når sommeren viser sig fra sin mest omskiftelige side, skal man holde godt fast i både solhat og paraply.

Danmark står netop nu midt i et klassisk sommervejr med et miks af solstrejf, enkelte byger og friske vinde – men også med udsigt til lune dage, især mod weekenden.

Det skriver DMI.

Dagen begynder med overskyet himmel de fleste steder i landet, og der kan falde enkelte lokale byger.

Læs også

Som timerne skrider frem, bryder solen dog igennem skydækket, og mange steder vil opleve nogen sol i løbet af dagen.

Temperaturerne lander mellem 16 og 21 grader – dog en smule lavere langs kyster med vind fra havet. Vinden blæser svagt til frisk fra vest, men kan ved kysterne tage til og nå op på hård vindstyrke.

Hen på aftenen bliver det tørt med god plads til solen, mens natten byder på mere skydække og temperaturer, der falder til mellem 10 og 14 grader.

Vinden drejer i nordvest og kan især ved kysterne stadig være ret kraftig.

Hård vind og kuling

De kommende dage fortsætter i samme spor: Et blandet vejr med både sol og skyer – og enkelte steder en smule regn.

Men det er vinden, der kommer til at definere forskellene.

Allerede onsdag aften begynder det at blæse mere op fra nordvest.

Torsdagen markerer sig med en jævn til hård vind fra samme retning, og i områder kan det endda nå op på kulingstyrke.

Det er med andre ord en god dag for dem, der holder af blæsevejr – uanset om det handler om drageflyvning, windsurfing eller andre vinddrevne aktiviteter.

Læs også

Fandt du artiklen spændende? Del den her Del artiklen: