DMI med sommermelding: Her får vi årets hidtil varmeste dag

Kamille Isaksen

5 timer siden

|

13/05/2025
Nyheder
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Sommeren er lige om hjørnet.

LIGE NU LÆSER ANDRE OGSÅ

Dagen i dag byder på tørt og solrigt vejr i det meste af landet.

I enkelte egne vil der dog være lidt flere skyer fra morgenstunden. D

et gælder især Bornholm samt dele af Sydsjælland, Lolland og Falster, hvor skydækket midlertidigt kan være mere udtalt.

Temperaturerne forbliver på den lune side, og især i de sydlige egne er der udsigt til op mod 20 graders varme. I den nordlige del af landet vil det føles lidt køligere, især fordi vinden her bliver mest mærkbar – dog stadig med temperaturer omkring 14 grader.

Vinden kommer i dag fra vest og nordvest og vil føles let til frisk, med mest blæst i de nordlige egne.

Sådan skriver DMI.

Sommeren banker på døren, og onsdag ser ud til at blive en af årets hidtil varmeste dage.

Særligt i Jylland kan temperaturen snige sig helt op mod 23 grader, hvilket bringer tankerne hen på sommer og korte ærmer.

Vejret bliver tørt med en del sol i store dele af landet. Dog må man i den østligste del af landet forvente flere skyer og mulighed for enkelte lokale byger i løbet af dagen.

På Bornholm og ved kyststrækninger med pålandsvind bliver det noget køligere, men stadig behageligt.

Vinden kommer fra nordlige retninger og vil være let til frisk – ved kysterne kan den føles lidt kraftigere.

Når solen går ned, klarer det op de fleste steder, og natten til torsdag bliver kølig med temperaturer ned mellem 4 og 10 grader.

Torsdag og fredag fortsætter med en blanding af sol og skyer, og der er stadig risiko for enkelte byger i de østlige egne.

Temperaturerne vil dog falde lidt igen og lande mellem 13 og 20 grader, alt efter hvor i landet man befinder sig.

Selvom det varme vejr ikke varer ved hele ugen, ser onsdag ud til at blive en påmindelse om, at sommeren ikke er langt væk - og måske en oplagt mulighed for at finde solbrillerne og isen frem.

Ads by MGDK