På det seneste har der været store problemer med teknikken hos e-Boks’ underleverandør KMD – og det er ikke tilfældet.
Lige nu læser andre
De fleste kender til, at teknikken kan drille lidt i ny og næ. Det gør de i hvert fald hos både e-Boks og KMD, der på det seneste har været hårdt ramt på dette punkt.
Og netop teknikken er nu et problem igen, hvilket betyder, at det ikke er muligt at logge ind på e-Boks. Derfor er det ikke muligt at tilgå post fra hverken offentlige eller private afsendere.
Læs også
Det oplyses ikke, hvad der konkret ligger til grund for det, men blot, at der er tale om problemer hos KMD, der er it-leverandør til e-Boks.
Desuden fortæller kommunikationsdirektør hos e-Boks, Susanne Wolff, at der bliver arbejdet på højtryk, så det forhåbentligt er muligt at logge på e-Boks igen inden længe.
“Vi ved det desværre ikke endnu. Der bliver arbejdet på højtryk, og vi følger det. Det er vores it-leverandør KMD, der har problemer, så det er flere platforme, der er ramt,” siger kommunikationsdirektør hos e-Boks, Susanne Wolff, til Ekstra Bladet.
KMD bekræfter også, at der er problemer med teknikken. Heller ikke her har der været meget information at hente.
Derimod har virksomhedens pressechef, Kristoffer Kristensen, blot forklaret, at der er tale om ‘tekniske problemer’, som de arbejder på at løse.
“Det er rigtigt, vi har tekniske problemer. Vi forsøger at få det op at køre så hurtigt som muligt,” siger han til Ekstra Bladet.
Da journalisten spørger, hvorvidt det er muligt at uddybe, hvilken form for tekniske problemer, der er tale om, lyder svaret, at de fortsat er i gang med at undersøge det.
Også i slutningen af marts var der store problemer hos KMD, hvilket ramte e-Boks i et stort omfang, da rigtig mange ikke kunne logge ind på deres Digitale Postkasse.
Problemerne begyndte dengang at melde sig torsdag aften, og var først løst lørdag morgen. Om problemerne varer ved i lige så længe i denne omgang, er selvfølgelig svært at spå om.