Forside Nyheder Gmail-brugere i chok: Dine adgangskoder kan ligge frit på nettet...

Gmail-brugere i chok: Dine adgangskoder kan ligge frit på nettet lige nu

Anonymous, Computer,Hacker,In,Hoodie.,Obscured,Dark,Face.,Concept,Of,Hacker
Shutterstock.com

Dine adgangskoder kan ligge frit på nettet lige nu.

Lige nu læser andre

Millioner af adgangskoder til e-mailkonti verden over flyder nu frit på nettet efter et enormt datalæk, som cybersikkerhedseksperter beskriver som et af de mest omfattende i nyere tid.

Over 183 millioner kombinationer af brugernavne og adgangskoder er blevet offentliggjort på digitale markedspladser, hvor hackere udveksler stjålne oplysninger som handelsvare.

Det skriver New York Post

Den australske sikkerhedsforsker Troy Hunt, manden bag hjemmesiden Have I Been Pwned, har analyseret datalækket og konstateret, at 16,4 millioner e-mailadresser aldrig før har været forbundet med tidligere brud.

Det tyder på, at millioner af nye konti er blevet kompromitteret. Hunt fortæller, at materialet stammer fra såkaldte ‘infostealer‘-platforme – et netværk af ondsindet software, der systematisk indsamler brugernavne og adgangskoder fra inficerede computere.

Læs også

“Når en person logger ind på Gmail, ender det med at få sin e-mailadresse og adgangskode fanget af gmail.com,” forklarer han.

Hentet fra kriminelle fora

Ifølge cybersikkerhedsfirmaet Synthient blev de enorme mængder data hentet fra kriminelle fora og lukkede Telegram-kanaler.

Analytiker Benjamin Brundage fra virksomheden beskriver det som et tydeligt eksempel på, hvor vidtspredt infostealer-malware er blevet.

Selvom mange af oplysningerne stammer fra ældre brud, har eksperter bekræftet, at tusindvis af nyligt stjålne adgangskoder stadig fungerer.

Læs også

Det viser, hvor sårbare brugere er, når de genbruger de samme loginoplysninger på tværs af tjenester. Den britiske analytiker Michael Tigges påpeger, at hændelsen bør ses som et advarselssignal.

“Hændelsen her er ikke et specifikt databrud, men i stedet aggregerede og uploadede data fra millioner af logs med malware fra tyveri,” siger han.

Google afviser, at selve Gmail er blevet hacket, men bekræfter, at virksomheden er opmærksom på lækagen og opfordrer brugerne til at beskytte sig med totrinsgodkendelse og unikke adgangskoder.

Eksperter advarer samtidig om, at mange stadig ikke opdager, at deres oplysninger er kompromitteret, før det er for sent.

Ads by MGDK