Bornholms Politi har i et Tweet kommenteret "skælvet", som bornholmerne blev ramt af, uden det stod klart, hvor det kom fra.
"Vi undersøger forholdet nærmere i tæt samarbejde med relevante myndigheder og giver opdatering, når vi har yderligere."
Bornholmerne selv har berettet skælvende som værende kommet i bølger, men i flere timer var man ude af stand til at bekræfte, hvor det stammede fra, da hverken Bornholms Politi eller Forsvarets Operationscenter ifølge TV 2 Bornholm var bekendt med aktiviteter, der kan have forårsaget rystelserne.
Siden da har TV 2 Bornholm været i kontakt med Geus, som nu kan fortælle, at rystelserne stammer fra Polen, hvor det formentligt har været et jordskælv, der har forårsaget det.
"Der er sket en rystelse i det nordlige Polen, godt 150 kilometer fra Bornholm," fortæller lektor i klima- og geofysik fra Geus, Trine Dahl-Jensen til TV 2 Bornholm.
Da skælvene først meldte sin ankomst, blev Bornholms Politi kontaktet af flere bekymrede mennesker, som kunne berette om "jordskælvslignende rystelser" på Østbornholm.
De startede omkring klokken 13.
Selvom politiet skriver, at anmeldelserne kommer fra det østlige Bornholm, viser kommentarerne i Svaneke-gruppen ifølge mediet dog, at der også har været rystelser i Allinge og Sandvig.