[gallery link="file" order="DESC" columns="2" orderby="rand"]
Den 20-årige Nikolaj Broberg Winther blev i dag begravet i Aalborg, skriver eb.dk.
Begravelsen foregik fra Vejgaard Kirke i Aalborg, hvor 150 mennesker var samlet i kirken for at sige farvel.
Nikolaj Broberg Winther forsvandt den 17. december efter en julefrokost, og nogle få dage senere blev han fundet i haven i Aalborg, hvor han var druknet.
Husk at blive ven med os på Facebook - klik her
Blandt andet de lokale natteravne i Aalborg har siden kritiseret forholdene på havneområdet, fordi de mener det ikke er sikret godt nok imod at fuilde mennesker kan falde i havnen.
I dag var det så tid til at sige farvel til Nikolaj, og det skete med trøstende ord fra præsten, tre salmer i kirken, og endnu en salme ved graven.
Nikolaj Broberg Winther blev 20 år, og mere end 1.250 personer har nu bakket op om en mindeside for ham på Facebook.