Forside Nyheder Nu er det bekræftet: Amerikansk militærfly på vej til Grønland

Nu er det bekræftet: Amerikansk militærfly på vej til Grønland

Grönland, USA, Greenland, Grønland
Tomas Ragina / Shutterstock.com

Verden holder vejret.

Lige nu læser andre

Hver dag bliver der holdt vejret verden over, når blikket rettes mod stormagternes næste træk.

Små forskydninger i ord og handlinger kan få store konsekvenser, og netop derfor følges udviklingen i Arktis nu med stigende nervøsitet.

Et nyligt møde mellem Danmark, Grønland og USA har ikke formået at ændre Donald Trumps vedholdende ønske om at bringe Grønland under amerikansk kontrol.

Tværtimod har samtalerne sat gang i et opsigtsvækkende efterspil.

Midt i den diplomatiske spænding er et amerikansk militærfly nu på vej mod Grønland, en udvikling der vækker bekymring langt ud over rigsfællesskabets grænser.

Læs også

Ifølge Nordamerikas Luftfartskommando, Norad, vil et militærfly fra den fælles amerikansk-canadiske luftforsvarskommando snart lande på den amerikanske militærbase Pituffik Space Base i det nordlige Grønland.

Kommandoen oplyser på det sociale medie X, at flyene skal støtte en række længe planlagte aktiviteter.

Grønland ved besked

Norad understreger, at operationerne sker i samarbejde med både USA, Canada og Kongeriget Danmark, og at aktiviteterne er koordineret med de danske myndigheder.

Grønlands regering er ligeledes blevet orienteret om planerne.

Ifølge luftforsvarskommandoen er der tale om rutinemæssige og løbende operationer som led i forsvaret af Nordamerika.

Læs også

(Artiklen fortsætter under opslaget)

Klik for at vise eksternt indhold fra twitter,
– Du kan altid aktivere og deaktivere tredjepartsindhold.
Du accepterer hermed at vise eksternt tredjepartsindhold. Persondata kan blive sendt til udbyderen af indholdet og andre tredjepartstjenester.

Tidspunktet for meddelelsen er dog langt fra tilfældigt. Den kommer, mens den diplomatiske konflikt om Grønlands fremtid er blevet stadig mere tilspidset.

USA’s præsident har gennem længere tid skabt uro blandt sine transatlantiske allierede ved åbent at tale om at overtage Grønland, hvad enten det sker ad fredelig eller mere direkte vej.

I løbet af det seneste år har Trump gentagne gange begrundet sit ønske med hensynet til amerikansk national sikkerhed.

Læs også

Direkte trussel mod Danmark

De seneste uger er tonen imidlertid blevet markant skærpet fra Det Hvide Hus.

Lørdag rettede præsidenten direkte trusler mod Danmark og flere europæiske lande i form af straftold.

Trump annoncerede, at der fra 1. februar vil blive indført en told på ti procent, som efter planen hæves til 25 procent i juni, hvis Grønland ikke inden da er kommet på amerikanske hænder.

Samtidig bevæger militære styrker sig også på den danske side. Mandag aften landede et fly med danske soldater i Grønlands hovedstad, Nuuk.

Forsvaret har tidligere oplyst, at yderligere danske kampsoldater er blevet sendt af sted, og siden onsdag er soldater fra både Danmark og flere europæiske Nato-lande ankommet til øen.

Læs også

Ads by MGDK