Forside Nyheder Nyt i dronesagen: Dansk soldat forsøgte at skyde ukendt drone...

Nyt i dronesagen: Dansk soldat forsøgte at skyde ukendt drone ned

Drone, drönare
alexkich / Shutterstock.com

Afsløringen kommer efter hård kritik af myndighedernes manglende reaktion.

Lige nu læser andre

En soldat fra det danske forsvar forsøgte i september at skyde en ukendt drone ned over Vestjylland.

Det oplyser mediet RADIO IIII, der henviser til flere uafhængige kilder i Forsvaret.

Dronealarmen i september

I september blev flere danske lufthavne midlertidigt lukket, efter at ukendte droner fløj ind over landet.

Hændelserne udløste massiv kritik af Forsvaret og myndighedernes håndtering af sagen, da mange mente, at dronerne burde være blevet skudt ned.

Nu viser det sig, at Forsvaret faktisk forsøgte netop det.

Læs også

Ifølge RADIO IIII affyrede en soldat fra Forsvaret den 28. september flere skudsalver mod en stor, ukendt drone, der fløj over det militære øvelsesterræn Borrislejren i Vestjylland.

Det skriver Presse-fotos.

Ramte ikke målet

Skuddene ramte ikke dronen, som kort efter fløj videre ud af området.

Forsvaret har ikke ønsket at kommentere episoden, og myndighederne har endnu ikke fastslået, hvem der stod bag droneaktiviteten.

Sagen føjer sig til en række mystiske episoder med ubemandede fartøjer over dansk luftrum, der både har påvirket civil og militær aktivitet.

Fortsat mange ubesvarede spørgsmål

Læs også

Selv om der er blevet spekuleret i flere mulige bagmænd, er intet bekræftet.

For nylig er der dog dukket en række opsigtsvækkende påstande op, hvor enkelte peger på, at Nato skulle have haft en rolle i hændelserne – en teori, der dog ikke er underbygget af dokumentation.

Efterforskningen af dronerne, der lukkede flere danske lufthavne i september, fortsætter fortsat.

Ads by MGDK