Forside Nyheder Politisk kommentator ser et muligt farvel: Mette Frederiksens dage som...

Politisk kommentator ser et muligt farvel: Mette Frederiksens dage som statsminister kan være ved at rinde ud

Politisk kommentator ser et muligt farvel: Mette Frederiksens dage som statsminister kan være ved at rinde ud
IMAGO / Bestimage

Spekulationerne tager til, og nu peger en kommentator på et muligt farvel.

Spekulationerne om Mette Frederiksens politiske fremtid er langt fra stilnet af.

Tværtimod fylder spørgsmålet om statsministerens næste skridt mere og mere i de politiske kulisser.

Selvom Socialdemokratiets formand fortsat sidder solidt på magten, peger flere udviklinger på, at partiet allerede er begyndt at rette blikket mod tiden efter Mette Frederiksen.

Samtidig bliver ændringer blandt partiets mest markante profiler og den voksende debat om mulige efterfølgere tolket som tegn på, at et kommende magtskifte ikke længere virker utænkeligt.

Ifølge B.T.’s politiske kommentator Joachim B. Olsen er der meget, som tyder på, at statsministeren på et tidspunkt vil søge videre til en international toppost.

Blikket rettet mod udlandet

Rygterne om Mette Frederiksens internationale ambitioner har floreret i flere år, og de er ikke blevet mindre med tiden.

Joachim B. Olsen vurderer, at statsministeren har både erfaringen og det internationale netværk til at gøre sig gældende uden for Danmarks grænser.

Han peger på, at der i politiske kredse længe har været en forventning om, at Mette Frederiksen ikke nødvendigvis ser sin fremtid i dansk politik på den lange bane.

Ifølge kommentatoren handler spørgsmålet derfor ikke nødvendigvis om, hvorvidt hun forlader dansk politik, men snarere hvornår det eventuelt sker.

To mulige veje videre

En af de mest omtalte muligheder er posten som NATO-generalsekretær.

Stillingen skal efter planen besættes på ny i 2028, og Mette Frederiksen har tidligere været nævnt blandt de europæiske ledere, der kunne komme i betragtning.

Hendes erfaring som regeringsleder og markante rolle i europæisk sikkerhedspolitik gør hende til et navn, der ofte dukker op i spekulationerne.

Der er dog også usikkerheder forbundet med scenariet, da en udnævnelse kræver bred international opbakning ikke mindst fra USA.

EU kan blive næste stop

Hvis NATO-sporet ikke bliver aktuelt, kan der opstå nye muligheder året efter.

I 2029 skal en række centrale topposter i EU-systemet fordeles efter valget til Europa-Parlamentet, og her vurderer Joachim B. Olsen, at Mette Frederiksen fortsat vil være blandt de danske politikere med størst international gennemslagskraft.

Hvilken rolle fremtiden byder på, er fortsat uvist.

Én ting står dog klart: Diskussionen om, hvem der en dag skal overtage ledelsen af Socialdemokratiet, ser ikke ud til at forsvinde foreløbigt.

Ads by MGDK