Forside Nyheder Populær DR-vært stopper efter 37 år: Nu løfter han sløret...

Populær DR-vært stopper efter 37 år: Nu løfter han sløret for næste kapitel

DR 1
ricochet64 / Shutterstock.com

DR siger tak – og danskerne gør det samme.

Lige nu læser andre

Efter næsten fire årtier som et af Danmarks mest velkendte tv-ansigter siger DR’s populære vejrvært Mikael Jarnvig farvel til skærmen.

Den erfarne meteorolog går nu på pension, oplyser DR i en pressemeddelelse.

En institution i dansk vejrudsigts-tv

Mikael Jarnvig har været en fast del af DR’s vejrredaktion siden slutningen af 1980’erne, og gennem årene er han blevet et af de mest genkendelige ansigter på tv.

Med sin rolige stemme, store faglighed og lune formidling har han guidet danskerne gennem alt fra stormvarsler og snestorme til knastørre somre og rekordvarme vintre.

For mange tv-seere har Jarnvig været selve symbolet på DR’s vejrudsigter – en tryg og velkendt figur, der har været med os gennem både hverdag og breaking news-situationer.

Læs også

Det skriver BT.

Takker af for at nyde pensionistlivet

Nu har den 37 år lange karriere nået sin afslutning. Beslutningen skyldes, at Jarnvig ønsker at trække sig tilbage og få mere tid til privatlivet.

DR oplyser, at han stopper i løbet af de kommende uger, og at han forlader jobbet i god ro og orden – uden dramatik, men med stor taknemmelighed over for både kolleger og seere.

En æra slutter – og en ny generation tager over

DR kalder Jarnvig en af stationens mest markante formidlere og fremhæver hans evne til at gøre meteorologi både forståelig og nærværende.

Ifølge DR’s pressemeddelelse vil de kommende vejrværter fortsætte traditionen, men samtidig udvikle formatet med nye værktøjer og moderne grafik.

Læs også

For seerne betyder Jarnvigs afsked et farvel til en af de mest vedholdende figurer på dansk tv – og til et velkendt ansigt, der i årtier har været en naturlig del af både morgen- og aftenudsendelserne.

Ads by MGDK