Der er nye vinde over det danske taxamarked, og denne gang kommer de fra Californien.
Uber, som for år tilbage måtte dreje nøglen om i Danmark, har nu fundet en ny vej ind på markedet, ikke gennem konfrontation, men gennem overtagelse.
Det amerikanske selskab har købt Dantaxi, landets største taxaselskab, der råder over 3.500 chauffører fordelt på 75 kommuner.
Det skriver de i en pressemeddelelse
Det præcise beløb for opkøbet er ikke offentliggjort, men handlen betyder, at Uber nu står med en massiv tilstedeværelse i dansk transportinfrastruktur.
Brugere vil gradvist kunne bestille ture gennem Ubers app, som udstyres med funktioner som fast pris, detaljerede chaufførprofiler og mulighed for at dele ankomsttidspunkt med familie og venner.
Adgang til disse muligheder
Ifølge selskabet er sikkerheden en mærkesag. Derfor vil appen også indeholde en funktion til nødassistance. Priserne følger de danske regler og vil fremgå tydeligt i appen, inden en tur bestilles.
Uanset om man skal fra København til Valby eller fra Give til Vejle, vil brugerne få adgang til de nye muligheder.
Maurits Schönfeld, der er Ubers øverste chef i Nordeuropa, lægger ikke skjul på ambitionerne.
“Med over 3500 chauffører og tilstedeværelse i 75 kommuner over hele Danmark skaber vi den mest udbredte mobilitetsplatform i Danmark,” siger han i en pressemeddelelse.
Uber forlod Danmark i 2017, efter skarp kritik og politisk modstand mod selskabets forretningsmodel, hvor private kunne tilbyde kørsel mod betaling.
Siden har Uber ændret strategi.
Først genopstod selskabet i samarbejde med Drivr i begyndelsen af 2025, og nu tager det endnu et skridt, ikke som en udfordrer, men som en integreret del af det etablerede system. En ny æra er begyndt på de danske veje.