Forside Politik Nyt absurd forslag om Grønland vækker opsigt: “Hvorfor laver vi...

Nyt absurd forslag om Grønland vækker opsigt: “Hvorfor laver vi ikke bare en én-til-én-byttehandel”

Grönland flagga
mimi ragab / Shutterstock

Et nyt opsigtsvækkende forslag har set dagens lys.

Lige nu læser andre

Danmark, Grønland og store dele af verden holdt onsdag vejret, da udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen satte sig til bords med USA’s vicepræsident, J.D. Vance.

Mødet, som også havde Grønlands minister for udenrigsanliggender, Vivian Motzfeldt, med ved bordet, blev af begge parter beskrevet som ærligt og konstruktivt.

Alligevel stod én ting klart bagefter. Det var ikke lykkedes at rokke ved Donald Trumps ønske om at overtage Grønland.

Dermed var scenen sat for et efterspil, der hurtigt flyttede sig fra diplomatiske mødelokaler i Washington til amerikansk tv-underholdning.

For få timer efter mødet blev den danske delegation og hele Grønlands-spørgsmålet taget under behandling i et af USA’s mest sete debatprogrammer.

Læs også

Her endte diskussionen med et forslag, der for alvor har vakt opsigt.

I Fox News-programmet The Five rettede flere af værterne natten til torsdag en hånlig tone mod Danmark og den danske udenrigsminister.

Programmet, der blander politisk kommentar med satire, lagde ikke fingre imellem, da værterne vendte mødet mellem USA, Danmark og Grønland.

Ifølge Jesse Watters havde amerikanske topfolk som udenrigsminister Marco Rubio og vicepræsident J.D. Vance sat sig over for embedsfolk fra Danmark og det mineralrige Grønland, men uden at få deres vilje.

Et opsigtsvækkende forslag

Han gjorde desuden grin med den danske delegation og påstod, at danskerne røg smøger, inden de ifølge ham indtog en hård forhandlingsposition.

Læs også

Kommentaren hentydede til tv-billeder, hvor Lars Løkke Rasmussen efter mødet blev set ryge en cigaret uden for Det Hvide Hus og dele cigaretter ud til sit hold.

Men det var først senere i udsendelsen, at debatten tog en mere absurd drejning.

Her foreslog tv-værten Greg Gutfeld, at USA slet ikke behøvede at købe Grønland.

“Hvorfor købe det, når man bare kan bytte?,” spurgte han og pegede på den amerikanske storby Minneapolis, som i den seneste tid har været præget af uroligheder og sammenstød mellem immigrationsmyndigheden ICE og demonstranter, der ønsker myndigheden ud af byen.

Ifølge Gutfeld kunne en byttehandel være løsningen.

Læs også

“Har vi virkelig, på det her tidspunkt, brug for Minneapolis. Hvorfor laver vi ikke bare en én-til-én-byttehandel. De får flere folk,” sagde han.

Udtalelsen blev leveret med programmets karakteristiske blanding af ironi og provokation, men har alligevel bidraget til at skærpe opmærksomheden om Grønlands-spørgsmålet.

Et spørgsmål, der efter mødet i Washington ikke alene udspiller sig på den diplomatiske scene, men i stigende grad også i den amerikanske medieoffentlighed.

Ads by MGDK