Måske vil det få Trump til at spidse ører.
Lige nu læser andre
Diskussionen om Grønlands fremtid har nu bevæget sig ind på sportsverdenens arena, efter et medlem af den tyske forbundsdag har foreslået at inddrage sommerens fodbold-VM i det diplomatiske spil.
Jürgen Hardt fra CDU ser en mulig boykot af slutrunden som en måde at påvirke den amerikanske kurs i Arktis.
Selvom fodboldfesten i USA, Mexico og Canada står til at blive en af årets største begivenheder, mener han, at man bør holde alle muligheder åbne for at sikre en fornuftig dialog om de grønlandske forhold.
Sidste udvej
Jürgen Hardt understreger over for mediet Bild, at sportslige sanktioner ikke er hans foretrukne vej at gå. Han mener dog, at den amerikanske præsidents personlige engagement i VM-projektet gør det til en interessant brik i forhandlingerne. Ved at antyde et tysk afbud håber han at kunne få den amerikanske administration til at lytte mere seriøst til de europæiske indvendinger.
”Et afbud til turneringen skal kun blive betragtet som en sidste udvej for at bringe præsident Trump til fornuft angående Grønlandsspørgsmålet,” siger han.
Læs også
Tiltro til det militære samarbejde
Selvom boykot-truslen er opsigtsvækkende, peger Jürgen Hardt samtidig på mere traditionelle diplomatiske veje. Han lufter en forventning om, at de sikkerhedspolitiske udfordringer i Arktis kan løses gennem de eksisterende alliancer.
Tanken er, at landene i Nato kan finde en fælles platform, hvor man kan blive enige om sikkerheden omkring Grønland uden at ty til drastiske skridt.
VM-turneringen er planlagt til at finde sted mellem den 11. juni og 19. juli, og det er meningen, at både Mexico og Canada skal dele værtskabet med USA.