Forside Udland BREAKING: Italien reagerer, efter missilangreb fra Iran

BREAKING: Italien reagerer, efter missilangreb fra Iran

Iran, war, conflict
Shutterstock.com

Iran har natten til torsdag ramt med et missil.

Lige nu læser andre

Konflikten mellem Iran på den ene side og Israel og USA på den anden fortsætter med at sende rystelser gennem Mellemøsten. Flere steder i regionen mærker nu konsekvenserne af de militære angreb, der begyndte i sidste uge.

Natten til torsdag blev en italiensk militærbase i det nordlige Irak ramt af et missil.

Det italienske forsvarsministerium oplyser til Reuters, at et missil ramte en militærinstallation i byen Erbil i den kurdiske del af Irak.

Angrebet skete natten til torsdag.

Trods nedslaget meldes der ikke om tilskadekomne blandt de italienske soldater. Militæret oplyser, at alt personel befinder sig i god behold.

Læs også

Italiens udenrigsminister Antonio Tajani skriver på det sociale medie X, at soldaterne søgte dækning i en bunker under angrebet og efterfølgende blev bekræftet uskadt.

Italien har omkring 300 soldater udstationeret i området omkring Erbil.

Opgaven består blandt andet i at uddanne og træne kurdiske sikkerhedsstyrker som en del af internationale militære samarbejder i regionen.

Forsvarsminister Guido Crosetto har ifølge ministeriet været i løbende kontakt med militære ledere efter hændelsen.

Opdateres…

Læs også

Ads by MGDK