En meget beruset kvinde gik amok og trampede livet ud af fuglen foran en flok skrækslagne børn.
Lige nu læser andre
Fredag eftermiddag klokken tre gik en vældig beruset kvinde amok, da hun ikke længere kunne udstå synet af en måge, der passede sig selv på gaden i den britiske by Exeter.
I en nærmest dyrisk blodrus for kvinden frem og stampede på mågens ansigt med en sådan kraft, at dyret omkom på stedet.
Vidner, der overværede den voldsomme hændelse midt på gaden, blev chokerede over kvindens vanvittige opførsel.
Et vidne løb mod et nærliggende supermarked for at hente en sikkerhedsvagt og desuden skulle flere børn i skolealderen have overværet det voldsomme overfald.
Læs også
Kvinden blev beskrevet som ‘meget fuld’ af vidner, der så episoden og hun var en del af en gruppe af seks personer, der også var opførte sig groft og stødende. Gruppen stod og ventede på mad fra en lokal take-away restaurant, da episoden skete.

Politiet blev tilkaldt til stedet og havde efterfølgende fat i en 24-årig kvinde fra området, der vil blive afhørt på et senere tidspunkt om episoden.
Mågens liv stod ikke til at redde, men var afgået ved døden som følge af kvindens angreb.