Forside Udland Hekse kastede mørk magi mod regeringen: Protesterede mod nye skatter

Hekse kastede mørk magi mod regeringen: Protesterede mod nye skatter

Hekse kastede mørk magi mod regeringen: Protesterede mod nye skatter
Traditionel rumænsk kostume. Foto: Shutterstock

Hekse brugte katteekskrementer, døde hunde og andre modbydelige ingredienser til at forhekse regeringen, som var begyndt at tvinge dem til at betale skat.

Lige nu læser andre

Hekse i Rumænien var vrede over at skulle betale skat for første gang og de brugte derfor katteekskrementer og døde hunde til at kaste besværgelser over regeringen.

Blandt Rumæniens nyeste skatteydere er også spåmænd – men de burde nok have set det komme.

Men overtro er ikke noget at grine af i Rumænien – landet med den middelalderlige hersker, der inspirerede “Dracula”-fortællingen – da det har været en del af landets kultur i århundreder.

Præsidenten fra 2011 til 2014, Traian Basescu, og hans medarbejdere er eksempelvis kendt for af og til at have båret lilla, angiveligt for at afværge det onde.

Men i 2011 valgte hekse fra øst og vest at drage til de sydlige sletter og Donau-floden for at true regeringen med besværgelser som følge af skatteloven, der trådte i kraft den 1. januar.

Heksene valgte blandt andet at kaste en giftig mandrakeplante i Donau-floden for at forhekse regeringsembedsmænd. Alisia, en af de hekse, der var involveret, sagde, at forheksningen ville medføre, at embedsmændene ville blive ramt af ondskab.

“Denne lov er tåbelig. Hvad er der at beskatte, når vi næsten ikke tjener noget?,” sagde hun ifølge CBS og tilføjede:

“De ser ikke indad, de overvejer ikke, hvor meget de tjener – men de kommer alligevel til os og beder os om at forhekse deres fjender.”

I henhold til den nye lov skal de som alle andre selvstændige betale 16 procent i indkomstskat og betale bidrag til sundheds- og pensionsprogrammer.

Men mange hævdede, at det ville være svært at håndhæve loven, da beløbet til hekse og astrologer normalt er forholdsvist småt og sker kontakt.

Loven kommer også efter, at Mircea Geoana, som tabte valget til Basescu i 2009, klarede sig dårligt under en afgørende debat, hvorefter hans lejr bebrejdede modstanderen for at have angrebet dem med “negativ energi”.

Geoana-medarbejder Viorel Hrebenciuc hævdede, at der var en sammensværgelse under valgkampen. Hun var overbevist om, at Basescu og andre medarbejdere klædte sig i lilla om torsdagen for at øge hans vinderchancer.

Man ser dem stadig bære lilla tøj på vigtige dage, fordi farven angiveligt gør bæreren overlegen og afværger ondskab.

Læs også

Ads by MGDK