IKEA i store problemer: Chefer anklaget for overvågning og spionage af ansatte

Lukas Jepsen

215 uger siden

|

22/03/2021
Udland
Foto: Heiko Becker Via Www.imago-Images.de/Imago/Ritzau Scanpix
Foto: Heiko Becker Via Www.imago-Images.de/Imago/Ritzau Scanpix
Så sent som i dag kunne man i forskellige medier læse, at IKEA i Danmark i øjeblikket må forsøge at tackle en masse utilfredse kunder, oven på et ikke så vellykket bookingsystem. I Frankrig er det ikke kunderne, men de ansatte der er dybt utilfredse.

LIGE NU LÆSER ANDRE OGSÅ

Og det forstår man måske godt.

 

I 2012 ramte en skandalesag uden sidestykke den franske gren af den verdensomspændende møbelgigant. Det blev dengang afsløret, at IKEA Frankrig havde oprettet deciderede spionsystemer forskellige steder i landet, hvor ansattes og jobansøgeres privatliv og personlige oplysninger blev undersøgt – det skriver B.T.

Disse mærkværdige spionhuler skulle endda have gjort brug af tidligere politiansatte og privatdetektiver.

Det siger selv, at der ingen steder i kontrakten stod, at IKEAs ansatte gik med til at blive overvåget af privatdetektiver, udsendt fra arbejdsgiveren, og møbelkæden blev derfor sagsøgt af en fagforening.

Sagen kostede i første omgang fire ledende skikkelse i Frankrigs IKEA posten, men sagen er ikke overstået endnu, og 15 personer er stillet for retten, for deres ansvar tilbage i 2012 og årene op til, såvel som at IKEA i Frankrig står over for en bøde på godt 28 millioner kroner.

Blandt de 15 sigtede er den administrerende direktør, Stefan Vanoverbeke samt hans forgænger, Jean-Louis Baillot, der betragtes som den centrale person i de organiserede lovbrud.

Ifølge anklagemyndigheden var det nemlig Jean-Louis Baillot der sendte lange lister med navne af ansatte og potentielt ansatte til en gruppe privatdetektiver, der tilsammen tjente godt og vel 4,3 millioner kroner om året, på det ulovlige arbejde.

 

Sagen fortsætter nu ved en domstol i Versailles, men der er endnu ikke lagt en fast dato for den store sags afgørelse.

 

Ads by MGDK