Forside Udland Massivt angreb på Ukraine: Det største siden krigens start

Massivt angreb på Ukraine: Det største siden krigens start

Massivt angreb på Ukraine: Det største siden krigens start
Shutterstock

Nu reagerer Zelenskyj.

Lige nu læser andre

Ukraine har været under massivt angreb før – men intet som dét, der ramte landet tirsdag aften.

Ifølge det ukrainske luftforsvar blev hele 741 luftbårne trusler sendt mod landet i løbet af få timer, heraf 728 droner og 13 missiler. Det gør angrebet til det mest omfattende af sin slags, siden Rusland indledte invasionen i februar 2022.

Ukrainernes præsident, Volodymyr Zelenskyj, har i et opslag på det sociale medie X bekræftet angrebet og skrevet, at det ramte flere ukrainske byer – særligt Lutsk. Han fremhæver desuden det rekordstore antal angrebsvåben og det ukrainske forsvarssystem som reaktion:

“Et nyt massivt russisk angreb på vores byer. Det var det højeste antal luftmål på en enkelt dag: 741 mål – 728 droner af forskellige typer, herunder over 300 shaheds, og 13 missiler – Kinzhals og Iskanders. De fleste af disse blev skudt ned. Vores interceptor-droner blev brugt – snesevis af fjendtlige objekter blev skudt ned, og vi er ved at opskalere denne teknologi.”

Læs også

Angrebet kommer på et tidspunkt, hvor diplomatiske kræfter fra både ukrainsk og amerikansk side forsøger at bane vej for en våbenhvile. Ifølge Zelenskyj er timingen alt andet end tilfældig:

“Det er et meget sigende angreb – og det kommer netop på et tidspunkt, hvor der er gjort så mange forsøg på at opnå fred og etablere en våbenhvile, og alligevel er det kun Rusland, der fortsætter med at afvise dem alle.”

Den ukrainske præsident har tidligere understreget vigtigheden af vestlig støtte til forsvaret mod de russiske luftangreb. Det aktuelle angreb sætter yderligere pres på internationale aktører for at reagere – både politisk og militært. Mens forhandlingerne om våbenhvile fortsat ser ud til at være strandet, udvikler frontlinjen i luften sig dramatisk.

Læs også

Ads by MGDK