Forside Udland Pensionist lå på gaden i over 10 timer, efter han...

Pensionist lå på gaden i over 10 timer, efter han blev overfaldet af en komplet fremmed

Numse

65-årige Richard blev efterladt til at dø. Kun takket være nogle arbejdsmænd er han i live i dag.

Lige nu læser andre

Det britiske politi jagter lige nu en koldblodig voldsmand, som efterlod sit offer bevidstløs på gaden.

Scotland Yard har offentliggjort billeder af den forslåede, 65-årige Richard Merry, som natten til den 13. september blev overfaldet på bestialsk vis. Historien chokerer tusindvis af briter. Det skriver Daily Mail

Mellem klokken 2 og 3 natten til den 13. september blev pensionisten overfaldet. Over 10 timer senere blev han fundet af arbejdsmænd liggende svært skadet på et stykke græs. Havde de ikke fundet ham, var han formentlig død.

Han havde dybe sår i hovedet, ansigtet og ørerne, skader på øjenhulerne, brækkede ribben og flere hjerneskader. Richard Merry ligger fortsat på hospitalet.

Det chokerende billede af pensionisten har politiet valgt at offentliggøre for at finde frem til gerningsmanden, der stadig er på fri fod. I den forbindelse er der også blevet offentliggjort et overvågningsbillede af en person, som politiet har interesse i at tale med.

 

Læs også

Ads by MGDK