Der har været mange rygter om det, men nu står det klart, at det er sket for første gang i fire år.
Prins Harry, hans hustru hertuginde Meghan og parrets to børn, syvårige prins Archie og femårige prinsesse Lilibet, har været en tur i prinsens hjemland.
Det medførte, at familien fredag eftermiddag aflagde et besøg hos kong Charles og dronning Camilla.
Det bekræfter det britiske kongehus til det britiske medie BBC.
Det er første gang siden dronning Elizabeths bisættelse i 2022, at prins Harry og hans familie besøger kongen sammen. Det vil sige, at der faktisk er gået fire år, siden det sidst skete.
Anspændt forhold
Prinsen har kun sjældent valgt at sætte tid af til at lægge vejen forbi Storbritannien på egen hånd, efter en dyb splittelse mellem ham og resten af den kongelige familie kom frem i offentligheden.
Denne uges besøg finder sted, da prins Harry er i landet for at markere, at der nu kun er ét år til Invictus Games. Han grundlagde sportsbegivenheden for sårede veteraner tilbage i 2014.
Frem mod besøget var der dog en del rygter og stor usikkerhed om, hvorvidt hans kone og børn ville tage med ham til Storbritannien.
Baggrunden for dette var en række uenigheder mellem prinsen og kongehuset om blandt andet sikkerhed omkring familien og spørgsmålet om, hvor de skulle bo under opholdet.
Retssag afgjort samme uge
Besøget falder desuden sammen med udfaldet af en retssag, som prins Harry havde rejst mod Associated Newspapers, der blandt andet står bag den populære avis Daily Mail.
Sagen, der blev anlagt tilbage i oktober 2022, handlede om krænkelse af privatlivets fred. Prinsen anklagede i denne sag Associated Newspapers for gennem flere år at have brugt ulovlige metoder til at indsamle oplysninger om ham.
Tirsdag faldt dommen, hvor retten dog endte med at konkludere, at anklagerne om ulovlig informationsindsamling ikke var tilstrækkeligt bevist.