Præsidenten er langt fra tilfreds med forsidebilledet af ham.
Lige nu læser andre
Donald Trump har haft bedre dage foran kameraet.
Efter at være blevet hyldet i Israel og udråbt som arkitekten bag den nye fredsaftale i Mellemøsten, skulle man tro, at USA’s præsident ville svælge i anerkendelsen. Men nej – tirsdag morgen handlede det ikke om diplomati, men om hår.
På forsiden af Time Magazine pryder Trump nemlig under overskriften “Hans triumf”. Artiklen roser hans rolle i fredsaftalen, men billedet har fået ham op i det røde felt. På sit sociale medie Truth Social skriver han:
“Time Magazine har skrevet en forholdsvis god artikel om mig, men billedet er måske det værste nogensinde. De ‘fjernede’ mit hår og satte så noget svævende oven på mit hoved, der lignede en svævende krone, men en ekstremt lille en. Virkelig mærkeligt!”
Fotoet viser Trump i modlys, hvor solen får hans hår til at lyse kraftigt op – en detalje, præsidenten ikke fandt flatterende. Han fortsætter i opslaget:
Læs også
“Jeg har aldrig brudt mig om billeder taget nedefra, men det her er et virkelig dårligt billede, og det fortjener at blive påtalt. Hvad har de gang i, og hvorfor?”
Mens Trump kritiserer billedet, er det politiske indhold ellers alt andet end negativt. Time beskriver hans rolle i fredsprocessen som “et strategisk vendepunkt for Mellemøsten” og fremhæver aftalen som en mulig signaturbedrift i hans anden embedsperiode.
Forsiden har dog ikke kun vakt irritation hos Trump selv. Flere demokratiske vælgere kalder magasinets fremstilling for “propaganda”, fordi han omtales som “lederen Israel behøvede”.