Forside Udland Zelenskyj advarer: Rusland gør klar til dette

Zelenskyj advarer: Rusland gør klar til dette

Zelenskyj advarer: Rusland gør klar til dette
Foto: Arkiv

Den ukrainske præsident advarer nu om Ruslands næste træk.

Lige nu læser andre

Krigen i Ukraine har varet i lidt over 8 måneder nu. Mange områder og bygninger er blevet bombet undervejs, men skal man tro den ukrainske præsident, Volodymyr Zelenskyj, så gør Rusland lige nu klar til nye angreb på Ukraines energianlæg og anden infrastruktur. 

– De meget voldsomme russiske angreb i Donetsk-regionen fortsætter. Fjenden lider alvorlige tab der, siger præsidenten ifølge Ritzau.

Zelenskyj tilføjer, at Rusland tilsyneladende ‘koncentrerer sine styrker og ressourcer til en mulig gentagelse af masseangrebene mod vores infrastruktur, først og fremmest energi’.

I den russiskbesatte by Kherson i den sydvestlige del af Ukraine er indbyggerne lige nu uden vand og elektricitet på grund af luftangreb.

Ifølge de lokale myndigheder, så er den manglende vand og elektricitet direkte forbundet til et angreb, som er organiseret af den ukrainske side.

Det er første gang, at Kherson har oplevet så omfattende en strømafbrydelse under krigen.

Søndag blev også den russisk-kontrollerede Nova Kakhovka-dæmning delvist ødelagt ved et granatangreb.

Ifølge statslige russiske nyhedsbureauer var angrebet udført af ukrainske styrker. Den store dæmning blokerer Dnipro-floden i et område nær Kherson, hvor ukrainske styrker har vundet flere kampe i de seneste uger.

Ukraine har også tidligere meddelt, at man gerne vil genvinde tabt territorium tilbage igen.

I Kherson-regionen vil politiske ledere evakuere civile fra områder tæt på dæmningen, da en eventuel oversvømmelse i området vil få meget store konsekvenser for den lokale befolkning.

Læs også

Ads by MGDK