Julen i år bliver ekstra speciel for Maria Fantino.
Lige nu læser andre
Når december nærmer sig, får mange travlt med at finde kasserne med kugler og gran frem.
Flere danskere forsøger også at få styr på de sidste praktiske ting, før juleferien rammer.
De fleste kender følelsen af, at kalenderen pludselig bliver fyldt op hurtigere end forventet.
Derfor kan hverdagen let tage en drejning, når nye planer dukker op på et tidspunkt, hvor man egentlig havde regnet med ro og faste rutiner.
Det oplever Maria Fantino også i øjeblikket.
Læs også
For selv om mange er i fuld gang med julerierne, ser hendes december ganske anderledes ud.
Nyt kapitel på vej
Ifølge podcasten ‘Fantino og Bonde’ står Maria Fantino nemlig foran en stor ændring.
Hun fortæller i ugens afsnit, at hendes hjem snart skiftes ud med noget helt andet, og timingen gør månedens program ekstra presset.
Det skriver HER&NU.
“Der er sket et lille julemirakel. Jeg har købt et hus. Det synes jeg godt, man kan klappe af,” lyder det fra ‘X Factor’-værten.
Læs også
Maria Fantino understreger, at det ikke vil give mening at pynte op, hvor hun stadig bor, da hun allerede skal flytte den 11. december.
Det nye hjem ligger i Brønshøj og giver plads til langt mere end hendes nuværende lejlighed.
Huset er på 104 kvadratmeter og ligger tæt på en trafikeret vej. Hun blev gift i sommer med Emil Charlie Hansen, som hun har kendt siden teenageårene, og nu tager de næste skridt sammen.