Deler du frustrationen?
Lige nu læser andre
Romantik, tårer og skuffelser satte punktum for årets sæson af ‘Gift ved første blik’, hvor fem par gik mod alteret uden at kende hinanden – men kun ét par formåede at blive stående sammen, efter kameraerne blev slukket.
Finalen afslørede, at Amalie og Otto er sæsonens store succes. De to, der i begyndelsen fremstod forsigtige og forsigtige, fandt hinanden for alvor under bryllupsrejsen til Paris. Her voksede både fortrolighed og følelser, og da afgørelsen skulle falde, valgte de at forblive gift. Ifølge programmet er de stadig sammen i dag.
De øvrige par fik derimod en mindre eventyrlig afslutning. Sonny og Laura samt Tine og Jan valgte at trække sig fra eksperimentet, inden det nåede sin afsluttende fase, mens Dorthe og Lasse sagde farvel på beslutningsdagen. Lasse udtrykte ellers håb om at fortsætte forholdet, men Dorthe ønskede ikke at forblive gift.
Efter finalen har reaktionerne på sociale medier været mange – og især Lasse har fået massiv opbakning fra seerne.
“Hvor var det synd for Lasse, for han var oprigtig, og en skøn mand. Han var der hele tiden, selv om hun var i tvivl. Håber han finder den helt rigtige, som virkelig kan se, hvad han indeholder,”
skrev en seer, hvis kommentar hurtigt fik hundredvis af likes.
Læs også
Andre udtrykte frustration over, at Dorthe og Lasse ikke endte sammen.
“En kæmpe skuffelse, med det par hvor Dorthe ikke ønskede at forblive gift, det var netop de to, jeg slet ikke var i tvivl om, ville forblive gift. Jeg forstår hende ikke, med den søde mand. Lasse finder snart den rigtige, den flotte/søde fyr,”
skrev en anden.