Forside Viralt ‘Alene hjemme’-huset er “under beskyttelse”: Du gætter aldrig hvorfor

‘Alene hjemme’-huset er “under beskyttelse”: Du gætter aldrig hvorfor

‘Alene hjemme’-huset er “under beskyttelse”: Du gætter aldrig hvorfor
Foto: Wikimedia Commons / anarchosyn

Flere politimænd er til stede foran det ikoniske hus.

Lige nu læser andre

Julen bringer festligheder og traditioner med sig, og for mange inkluderer det gensynet med ikoniske julefilm.

Selvom mange nøjes med at se filmene i fjernsynet, så er der alligevel flere, som vælger at tage det skridtet videre.

I juletiden oplever særligt et sted en helt voldsom tilstrømning i denne tid, og det er det berømte hus fra juleklassikeren ‘Home Alone’.

Men den store opmærksomhed har nu ført til øget overvågning fra politiets side for at holde styr på det voksende antal besøgende.

Læs også

Huset, der blev brugt som hjem for Kevin McCallister og hans familie i den elskede film fra 1990, er beliggende i Winnetka, Illinois.

I juletiden, hvor ‘Home Alone ofte kører på tv, stiger antallet af besøgende markant.

Sådan skriver The Express.

Ifølge Dylan Majcher, vicepolitichef i Winnetka, har politiet derfor valgt at øge patruljeringen omkring huset.

Ikke fordi der er store problemer, men for at sikre, at trafikken i området glider, og at ejerne kan nyde højtiden i ro.

Et hus med nye ejere

Huset skiftede ejer i juni i år, men de tidligere ejere havde aldrig behov for at tilkalde politiet, selvom huset altid har været et populært mål for turister.

Vicepolitichefen understreger, at de ekstra patruljer er en venlig gestus for at håndtere det stigende antal besøgende, som kommer for at opleve lidt af filmens magi på tæt hold.

Læs også

Fandt du artiklen spændende? Del den her Del artiklen: