Forside Indland Indkalder til corona-pressemøde i dag

Indkalder til corona-pressemøde i dag

Indkalder til corona-pressemøde i dag
Foto: Philip Davali/Ritzau Scanpix

Der er indkaldt til pressemøde i dag klokken 10.00.

Regeringen indkalder i dag til et nyt corona-pressemøde, som vil blive afholdt her til formiddag.

Det er finansministeriet med finansminister Nicolai Wammen i spidsen, der står bag indkaldelsen til pressemødet, der kommer til at handle om den økonomiske situation i Danmark under coronakrisen.

Pressemødet kommer til at finde sted den 9. november klokken 10.00 i Rentekammersalen i Finansministeriet.

“Finansminister Nicolai Wammen indkalder til pressemøde mandag om forhandlinger om økonomisk stimuli, finansloven for 2021 samt status på den økonomiske situation under corona.” lyder det i indkaldelsen fra Finansministeriet.

Klik for at vise eksternt indhold fra twitter,
- Du kan altid aktivere og deaktivere tredjepartsindhold.
Du accepterer hermed at vise eksternt tredjepartsindhold. Persondata kan blive sendt til udbyderen af indholdet og andre tredjepartstjenester.

Nye restriktioner for mange mennesker

Mens pressemødet klokken 10.00 kommer til at omhandle den økonomiske situation, er der også mange danskere, der skal forberede sig på en helt ny hverdag.

 

I syv kommuner i Nordjylland er der nemlig indført restriktioner, og de træder i kraft i dag. Blandt andet skal borgerne meget nødigt forlade deres egen kommune, og de bør se så få personer som muligt. Derudover vil restauranter, cafeer og barer være tvunget til at lukke ned og kun holde åbnet for takeaway.

Ads by MGDK