“Det er simpelthen ikke rigtigt,” lyder det fra en af sagens hovedpersoner.
Lige nu læser andre
Chefredaktør på B.T. Michael Dyrby var i søndags på besøg i TV 2 News-programmet Presselogen for at fortælle om en sag, der har ramt avisen.
I efteråret gik otte studentermedhjælpere på B.T til ledelsen og fortalte om grænseoverskridende og sexistisk adfærd fra deres redaktør.
Læs også
Redaktøren fik en advarsel og fik efterfølgende lov til at beholde sit job. Hele gruppen af studentermedhjælpere blev kollektivt fyret. Det skete ifølge Michael Dyrby, fordi avisen har besluttet at erstatte deres funktion med robotter.
I søndags gæstede han TV 2 News-programmet Presselogen for at fortælle om sagen. Men det gik ikke så godt. I en mail til de ansatte på B.T., som er sendt efter programmet, erkender chefredaktøren, at der var tale om ren nedsmeltning, ifølge hovedpersonen selv.
Mailen er Ekstra Bladet kommet i besiddelse af, og her står der blandt andet:
“Jeg så det samme som jer i søndagens presseloge – eller rettere, jeg oplevede det fra første parket. Det var en katastrofe – en nedsmeltning – en chefredaktør, der blev udstillet, så det gjorde ondt,” starter han mailen, hvori han uddyber, at han var dårligt forberedt og sagde “forkerte ord og sætninger.”
Talte usandt
Nu er det kommet frem, at han også løj i programmet.
Det skriver Fagbladet Journalisten.
“De fik en undskyldning fra ledelsen og en undskyldning fra redaktøren,” forklarede han i programmet. Men det passer ikke, ifølge Anne Louise Rühe.
Hun er en af de otte studentermedhjælperne, der gik til ledelsen og fortalte om den grænseoverskridende og sexistisk adfærd fra deres redaktør.
Hun har hverken modtaget en undskyldning fra B.T.’s ledelse eller den pågældende redaktør.
“Det er simpelthen ikke rigtigt. Michael Dyrby var ikke selv til stede på det møde, han omtaler,” fortæller hun.
Efterfølgende har Michael Dyrby skrevet til Journalisten, at de tidligere studentermedhjælper “fortjener en klar undskyldning.”