Den russiske præsident skal holde skarpt øje.
Lige nu læser andre
Et stigende antal russere foretrækker forhandling frem for fortsat krigsførelse i Ukraine.
Det viser en ny meningsmåling fra det uafhængige analyseinstitut Levada Center, som samtidig dokumenterer den laveste støtte til militæraktionen siden krigens begyndelse i 2022.
To tredjedele ønsker fredsforhandlinger
Ifølge målingen mener 66 procent af de adspurgte, at Rusland bør indlede fredsforhandlinger med Ukraine. Det er den højeste opbakning til diplomatiske løsninger siden krigens første år og markerer en tydelig stemningsændring i den russiske befolkning.
Omvendt ønsker blot 27 procent, at militæroffensiven skal fortsætte – det laveste niveau siden Levada begyndte at følge udviklingen i befolkningens holdning til krigen.
Trods faldet i ønsket om krigsførelse er tilliden til de russiske styrkers indsats i Ukraine fortsat massiv. Hele 78 procent udtrykker støtte til de væbnede styrkers handlinger. Kun 15 procent siger, at de ikke bakker op.
Læs også
Undersøgelsen bekræfter dermed et velkendt mønster: Mens mange russere er trætte af krigens omkostninger, fastholder de tillid til militæret som institution.
Levada Center er anerkendt for sin uafhængighed og metodiske integritet, men blev i 2016 kategoriseret som “udenlandsk agent” af den russiske stat. På trods af stemplet bliver instituttets tal fortsat brugt som et vigtigt pejlemærke af både nationale og internationale observatører.
Ifølge vurderinger fra analytikere ventes det ikke, at målingen får umiddelbar betydning for Kremls linje. Ikke desto mindre tolkes tallene som et signal, som præsident Vladimir Putin formentlig følger med skærpet opmærksomhed.
Parallelt med det dalende engagement i krigen kæmper Rusland med voksende økonomiske problemer. En rapport fra Institute for the Study of War advarer om, at de høje udgifter til soldaterbonusser – som ifølge oplysninger overstiger 5.000 dollars per person – belaster statskassen kraftigt.
Samtidig har Ruslands største bank, Sberbank, for nylig erklæret, at økonomien er i “teknisk stagnation”. Inflationen ligger aktuelt på mellem 8,1 og 8,8 procent – mere end det dobbelte af centralbankens officielle mål på fire procent.