Forside Indland 21-årig kvinde blev overfaldet af fremmed mand: Få sekunder efter...

21-årig kvinde blev overfaldet af fremmed mand: Få sekunder efter gik hun selv til angreb

21-årig kvinde blev overfaldet af fremmed mand: Få sekunder efter gik hun selv til angreb
Google Maps

Da kvinden gik ned ad en stille villavej, blev hun pludselig overfaldet.

Lige nu læser andre

Søborg er som mange andre forstæder et sted, hvor nattens stilhed sjældent brydes af andet end en fjern bilmotor eller en bus, der kører sin sidste rute.

Men natten til søndag blev den stille atmosfære forstyrret af et voldsomt overfald på en ung kvinde, der lige var steget af bussen efter en aften i byen.

Kort efter klokken fire om morgenen steg en 21-årig kvinde af bus 6A ved Søborg Hovedgade i Gladsaxe.

Det skriver B.T.

Hun var på vej hjem, da en mand pludselig nærmede sig bagfra. I det øjeblik hun hørte de hurtige skridt, ændrede natten karakter.

Læs også

Ifølge kvindens mor havde manden været med i den samme bus, men uden at tale til hende undervejs.

Angreb sin voldtægtsmand

Da kvinden gik ned ad en stille villavej tæt ved Søborg Kirke, blev hun pludselig overfaldet.

“Han tog fat i hende, greb hende og nåede at røre hende over det hele. Men heldigvis nåede hun hurtigt at vende sig rundt og give ham en knytnæve lige i bærret. Han blev paf, men opgav først at forgribe sig på hende, da hun også tog sin telefon frem og lod som om, hun ringede til politiet,” fortæller moren.

Det fik gerningsmanden til at trække sig tilbage. Den unge kvinde flygtede og kontaktede straks sin mor, som bor i nærheden.

Kort efter var hun i sikkerhed, men i chok.

Læs også

Politiet har siden efterforsket sagen og bekræfter, at der er indgivet anmeldelse om et overfald tidligt søndag morgen i Søborg.

Efterforskningen skal nu klarlægge, hvem gerningsmanden er.

Ads by MGDK