Forside Indland Lurpak til seks kroner i Lidl: Nu er tilbuddet væk

Lurpak til seks kroner i Lidl: Nu er tilbuddet væk

Lurpak
ArDanMe / Shutterstock.com

Det vilde smørtilbud blev for populært og måtte droppes.

Lige nu læser andre

Det lød som et tilbud, der næsten ikke kunne passe.

Smør til seks kroner på forsiden af Lidls tilbudsavis. Et ægte blikfang, der hurtigt fik smørglade danskere til at rette blikket mod køledisken.

Nu viser det sig, at tilbuddet netop var for godt til at holde.

Det opsigtsvækkende smørtilbud er nemlig blevet fjernet fra Lidls tilbudsavis. I stedet er forsiden blevet overtaget af et mere afdæmpet alternativ: valnødder til 20 kroner.

Smørret forsvandt fra forsiden

Smørtilbuddet prydede forsiden af Lidls tilbudsavis fra søndag den 7. november, men kort efter måtte kæden ændre kurs.

Læs også

Efterspørgslen blev ganske enkelt for stor, og Lidl kunne ikke følge med.

Risikoen for, at kunderne ville gå forgæves efter det billige smør, blev for høj. Derfor valgte kæden at fjerne tilbuddet fra den digitale version af tilbudsavisen.

Det skriver Ekstrabladet.

Efterspørgslen eksploderede

Ifølge Lidl var interessen for smørret langt større end forventet. Danskerne greb tilbuddet i en grad, der gjorde det umuligt at holde hylderne fyldte.

Detailkæden forklarer, at der generelt er stor efterspørgsel på smør i øjeblikket, og at alle supermarkedskæder konkurrerer om de samme varer.

Læs også

Det gør det svært at sikre tilstrækkelige mængder, når et tilbud rammer plet hos forbrugerne.

For at undgå skuffede kunder

Beslutningen om at fjerne smørtilbuddet blev ifølge Lidl truffet af hensyn til kunderne. Kæden ønskede ikke at lokke folk i butikken med et tilbud, som mange alligevel ikke ville kunne få fingrene i.

Indkøberne arbejder løbende på at sikre så store mængder tilbudsvarer som muligt, men i dette tilfælde blev interessen simpelthen for voldsom.

Én ting står klart

Episoden efterlader ingen tvivl om én ting: Danskerne elsker smør. Og når prisen pludselig falder til et niveau, der får tilbuddet til at ligne en trykfejl, så går det stærkt.

Denne gang gik det bare lidt hurtigere, end Lidl havde regnet med.

Læs også

Ads by MGDK